Výstava nepředstavuje svět dokonalých reklamních obrázků, jak by se dalo podle zaměření ateliéru očekávat, ale jejím leitmotivem je snová romantika. Dokládají to například barevně stylizované fotografie od Jonáše Mlejnka nebo krajinky od Olgy Alii Krulišové. Motivu krajinek, jejichž ústředním tématem je automobil, se na svých snímcích věnuje i Petr Bača. Kurátoři výstavy Adam Frk a Jiří Svoboda, studenti ateliéru, k tomu dodávají:“ Tvořením vzdušných zámků si určujeme naše životní cíle. Tušíme sice, že je nelze naplnit zcela, ale vždy se o to budeme urputně snažit. Doufáme, že transformací našich představ dokážeme dosáhnout uspokojení já.“ A na závěr dodávají:“ Sníme tak moc, tak pevně a tak hluboce, až sny přenášíme do reality.“
Vedle leitmotivu snění, je dalším výrazným prvkem výstavy komunikace, kterou považují studenti vedle formálních i myšlenkových cest za dalšího důležitého „transformátora představ“. Vztahy mezi studenty jsou také ústředním tématem práce vystavené v podchodu náležícímu ke galerii SUPERMARKET wc. Na několikametrové papírové tapetě vytváří fotografie studentů Ateliéru aplikované a reklamní fotografie graf vazeb. Jednotlivé fotografie jsou pospojovány čárami opatřenými ikonkami znázorňujícími typ vztahu / spolupracovníci, partneři, přátelé, apod./ Ateliér vysoké umělecké školy je právě takovou komunikační strukturou, ve které se proplétají různé myšlenkové vlny, a tak lze z tvorby studentů vytvořit jakousi síť vztahů. Tato síť vstřebává nápady, předobrazy a ideje, které mezi studenty bez vyslovení plynou, a dává vzniknout organické skupině výtvarně se angažujících lidí.
Ateliér aplikované a reklamní fotografie byl na Fakultě umění a designu Univerzity J.E.Purkyně poprvé otevřen v roce 2006. Od té doby je jeho vedoucím prof. Miroslav Vojtěchovský.