10. a 11. století je doba, kdy se začíná formovat český stát a knížata z rodu Přemyslovců upevňují své vůdčí postavení na našem území. Na strategicky důležitých místech budují síť sídel a litoměřický hrad je jedním z nich. Nelze si proto představit, že by význam a lesk zeměpanského hradu neovlivnil též osady v přilehlém okolí. Mezi ně patřily i Mlékojedy. Pohřebiště, prezentované na výstavě, bylo odkryto v roce 2007 při stavbě silnice. Odhalilo 54 raně středověkých hrobů. V hrobové výbavě některých zemřelých byly nalezeny i předměty, které můžeme považovat za luxusní, a naznačují tak vyšší společenské postavení majitele.
Výstava návštěvníkovi kromě jiného přiblíží také práci archeologa – jedna z rekonstrukcí názorně ukáže, jak vypadají jednotlivé fáze postupně odkrývaného hrobu. Kromě rekonstrukce života Slovanů v 10. a 11. století, představí také antropologický výzkum kosterních pozůstatků a prozradí, co vše o životě našich předků je možné z kostí vyčíst.
Doprovodný program k výstavě:
14. 9. 2016 v 17 h – Tisíc let spali ve stínu Radobýlu… Komentovaná prohlídka s autory výstavy (Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i.).