Pravidla pro samotnou práci byla jednoduchá. Soutěže se mohli zúčastnit pouze studenti čtvrtých ročníků gymnázií Moravskoslezského kraje. Studenti si zároveň museli vystačit cca s jednou normostranou textu.
Slezská univerzita se rozhodla do soutěže aktivně zapojit i samotné učitele českého jazyka daných škol. Právě oni nesli na bedrech zodpovědnost za to, které práce se za jejich školu soutěže zúčastní
a byli tak prvními porotci svých studentů v prvním kole tohoto klání. Celkově se tak mohlo účastnit soutěže několik stovek maturantů gymnázií z Moravskoslezského kraje.
Jakmile na Slezskou univerzitu dorazily všechny vybrané eseje, zodpovědnost přebrali pedagogové Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě pod vedením předsedy odborné poroty a vedoucího zmíněného ústavu Mgr. Martina Tichého, Ph.D., kterým byl svěřen nejdůležitější úkol – vybrat tři nejzdařilejší eseje.
Byť se jednalo o velmi složité rozhodování, tři nejlepší mladí esejisté z řad gymnazistů Moravskoslezského kraje jsou známi. Slezská univerzita je i jejich pedagogy pozvala na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, které se konalo 15. prosince v prostorách auly rektorátu Slezské univerzity v Opavě.
Studenti dorazili na slavnostní předávání cen v doprovodu svých učitelů češtiny, kteří je do soutěže nominovali. Za svou pedagogickou aktivitu byli též odměněni věcnými cenami. A kdo vlastně byl mezi trojlístkem nejúspěšnějších autorů esejí pro rok 2021?
Na 1. místě se umístila Zita Maršíková z Mendelova gymnázia Opava, 2. místo náleží Vikymu Golů z Gymnázia Nový Jičín a na pomyslný bronzový stupínek vystoupala Magdaléna Majetná z Gymnázia Třinec. Všem výhercům poblahopřáli rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., vedoucí oddělení komunikace Slezské univerzity v Opavě Karin Martínková a člen odborné poroty Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D.
Slavnostním aktem provázel coby moderátor specialista komunikace Slezské univerzity v Opavě BcA. Jakub Plaskura a organizátoři nezapomněli ani na hudební doprovod. Písně Salome Karla Kryla a Život je jen náhoda pánů Ježka, Voskovce a Wericha zazpívala a k tomu zahrála na klavír Šárka Vránová Cágová z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě.
Druhý ročník soutěže o nejlepší středoškolskou esej je tedy minulostí. Už nyní je možné přečíst si všechny tři výherní práce na webu Slezské univerzity v Opavě, kde je k nalezení speciální sekce k 30. výročí této instituce. Plody práce mnoha lidí jsou sklizeny a věřme, že na další roky je dobře zaseto.