Navigace

SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU JEDEN SVĚT 2025: OSLAVA LIDSKÝCH PRÁV, PŘEDÁVÁNÍ CEN A KRÁTKODOBÁ EVAKUACE

21. 3. 2025
MFF Jeden svět

PRAHA: Svědectví o válce na Ukrajině, boj proti patriarchátu i rozvracení mimomanželských afér. Slavnostní zakončení 27. ročníku Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět proběhlo 20. března v pražském kině Lucerna. Večer patřil především vyhlášení vítězných filmů. V regionech bude festival probíhat až do 27. dubna 2025. V Praze na festival navazují Pražské ozvěny.

od 20. 3. 2025 do 27. 4. 2025

Bezprostředně po skončení ceremonie předala Policie České republiky týmu Jednoho světa informaci, že je v prostorách Paláce Lucerna hlášená bomba. Celý komplex byl následně dočasně evakuován, podezření ale nepotvrdilo.

Samotná ceremonie, jež je každoroční oslavou lidských práv, ovšem proběhla bez narušení. Dvacátý sedmý Jeden svět naplnil v posledních dnech sály pražských kin. Návštěvnictvu byl festival bezpečným prostorem, v němž má každý názor stejnou hodnotu. Nedošlo jen na slavnostní přípitek a obvyklý raut.

Filmový program přinesl celkem 84 dokumentů, 11 fikcí, 9 imerzních snímků a 6 krátkých filmů pro rodiny. Na festival zavítalo přes 100 hostů*ek z celého světa, jež se zúčastnili celkem 129 debat různých formátů.

Pražské části festivalu se zúčastnilo více než 22 tisíc diváků*aček. Jednoho světa na školách se pak zúčastnilo rekordních 17 tisíc diváku*aček z řad žactva a studentstva.

Porota Mezinárodní soutěže

Mezinárodní soutěž nabízí snímky z celého světa, jež referují o aktuálním světovém dění a palčivých společenských otázkách.  Porota Mezinárodní soutěže, v níž zasedají tři významné filmové osobnosti z Česka i ze zahraničí, tradičně uděluje dvě ceny: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii.

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získal snímek Písně o zemi v plamenech. Audiovizuální mozaika režisérky Olhy Zhurby zachycuje proměnu Ukrajiny během války, která se pro její obyvatelstvo stala každodenní realitou.

Tento výjimečný, citlivý film nám zprostředkoval hlubší pochopení toho, sčím vším se potýkají lidé zasažení válkou a kde hledají naději mezi sutinami. Díky kameře jdoucí za bezprostřední obraz a vynikajícímu střihu si snímek získá srdce všech diváků” zdůvodnila porota ocenění snímku Písně o zemi v plamenech.

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii si odnesla režisérka Elizabeth Lo. Snímek Krotitelka milenek o mimomanželské aféře a následné intervenci krotitelky milenek zkoumá lásku, věrnost a zásahy do soukromí v kontextu moderní Číny.

Dostali jsme příležitost pozorovat napětí vjednom atomu, které odráží dění ve společnosti ve větším měřítku přesahujícím národní či státní hranice. Režisérka dokázala zachytit veškeré aspekty rodinného života sjasnou vizí a smyslem pro detail řekla porota Mezinárodní soutěže o režii Elizabeth Lo.

Porota Václava Havla

Kategorie Máte právo vědět dává každoročně prostor příběhům, které by jinak zůstaly neviděné.  Porota tvořená třemi významnými osobnostmi na poli lidských práv oceňuje filmy významně přispívající k jejich ochraně.

Cenu poroty Václava Havla za nejlepší film obdržel snímek Hrany snů. Dokument režijní dvojice Nada Riyadh a Ayman El Amir vypráví o komunitě egyptských dívek, které se proti společenským stereotypům vymezují prostřednictvím divadla.

Přestože pocházejí zmalé vesnice, jejich úsilí má globální naléhavost. Vždy lze najít způsob, jak skrze umění a kulturu upozornit na palčivé problémy a bojovat za základní lidská práva. Umění vám vždy dává příležitost snít i za těch nejtěžších podmínek a inspirovat mladší generace” řekla porota o oceněném snímku Hrany snů.

Porota České soutěže

Česká soutěž přináší pestrý výběr domácích projektů, které tematicky přesahují hranice České republiky. O vítězném filmu rozhodují tři zástupci*kyně mezinárodních filmových festivalů.

Cenu poroty České soutěže za nejlepší film z uplynulého nebo aktuálního roku získal snímek Ta druhá. Režisérka Marie-Magdalena Kochová skrze příběh osmnáctileté Johany citlivě nahlíží do života skleněných dětí – sourozenců dětí s postižením, jejichž potřeby mohou být v rámci rodinných okolností nezáměrně přehlíženy.

Nevtíravá, ale přesto intimní kamera sleduje rodinu znezvyklého středu, vněmž se často přehlížená postava stává hlavní protagonistkou. Autorka se drží čistého, střídmého filmového stylu, který divákovi umožňuje sledovat úvahy hlavní hrdinky. Režisérčin empatický přístup nabízí hluboce emotivní zkoumání žité reality jedné rodiny” zdůvodnila porota České soutěže své rozhodnutí.

Porota soutěže imerzních filmů

Soutěž imerzních filmů přináší filmy ve virtuální realitě, které divácký zážitek obohatí o iluzi přímé zkušenosti a zprostředkují jinak nedosažitelné zážitky. Projekt s nejvýraznějším společenským dopadem oceňuje tříčlenná porota složená z uměleckých osobností, teoretiků*ček, novinářstva i expertů*ek v oblasti imerzního či herního umění a virtuální reality.

Cenu poroty soutěže imerzních filmů získal projekt Vytržení II – Portál. Snímek Alisy Berger je krutým svědectvím o ruské okupaci Ukrajiny a zprostředkovává zármutek pramenící ze ztráty domova.

Toto dílo překračuje rámec pouhé dokumentace a stává se strhující meditací o ztrátě, paměti a našeho posvátného spojení smístem a divákovi připomíná, že domov není jen fyzický prostor, ale také základ lidské důstojnosti” pronesla porota o vítězném projektu Vytržení II – Portál.

Regionální porota

Regionální porota sestává ze dvou zástupců*kyň, které nominovali regionální partneři Jednoho světa. Nominovanými mohou být příznivci*kyně a podporovatelé*ky festivalu v daném městě. Porota je poté doplněna o držitele*ku titulu Zlatý promítač*ka, který je udělován v rámci platformy Promítej i ty!.

Cenu regionální poroty obdržel snímek Demokracie noir. Režisérka Connie Field mapuje příběhy tří žen, které se různými způsoby vymezují proti korupci vlády Viktora Orbána, jeho devastaci přírody i škrtům v oblastech zdravotnictví nebo školství.

„Oceněný dokument perfektně ukazuje, jak snadno lze ovládnout média a soudnictví, zaškrtit opozici a tak demontovat právní stát. Dobře ilustruje také konkrétní dopady na lidské životy, včetně tristního stavu zdravotnictví, odchodu mladých lidí ze země či ohrožení LGBTQ+ osob” zdůvodnila regionální porota svou volbu.

Studentská porota

Studentská porota uděluje Cenu studentské poroty v kategorii Jeden svět pro studentky a studenty. Ta je určená staršímu žactvu základních škol a studentstvu středních škol. O vítězném filmu rozhodují tři aktivní středoškoláci*ačky, jež se zapojili do projektu Jeden svět na školách.

Cenu studentské poroty získal snímek Pan Nikdo proti Putinovi. Příběh bývalého ruského učitele Pavla Talankina přináší svědectví o každodenním životě během války a odhaluje mechanismy ruské propagandy na školách v době tzv. speciální vojenské operace.

„Nejvíce s námi zarezonoval snímek týkající se prostředí, ve kterém jsme doposud strávili snad největší část našich životů a je nám nejbližší. Příběh osoby, která kvůli uvěznění v systému obětovala to, co jí bylo nejdražší. Svoboda je dar a my děkujeme, že protagonista filmu bojuje za to, aby nejenom jeho kabinet byl místemdemokracie” řekla studentská porota o snímku Pan Nikdo proti Putinovi.

Dětská porota

Cenu dětské poroty mohou získat krátkometrážní snímky uvedené v kategorii Jeden svět dětem. O vítězném filmu rozhoduje žactvo zapojené do celoročních projektů Jednoho světa na školách.

Cenu dětské poroty získal snímek Grace. Krátkometrážní film režisérky Julii Dahr a Diny Mwende vypráví o keňské rodině z farmářské vesnice, na níž dopadají projevy změny klimatu s čím dál větší intenzitou.

„Hlavní myšlenka filmu nás oslovila – měli bychom si vážit toho, co máme, protože ne všude na světě mají lidé snadný život. Toto téma je důležité a věříme, že bychom měli pomáhat těm, kteří to potřebují” odůvodnila dětská porota ocenění snímku Grace.

Divácká cena

Publikum Jednoho světa každoročně dostává možnost rozhodnout o svém nejoblíbenějším filmu. Po každé projekci je možné hlasovat na tabletech, a sice na škále od jedné do pěti hvězdiček.

Diváckou cenu obdržel snímek Hawa píše. Dokumentaristka Najiba Noori natočila intimní portrét své milované matky a zároveň také příběh o ženské emancipaci v rodném Afghánistánu.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Nedílnou součást festivalu od počátku tvoří pofilmové debaty nejrůznějších formátů. Návštěvnictvo proto i letos dostalo příležitost hlasovat o mimořádné debatě, která jej nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Po expertních debatách je možné hlasovat na tabletech, a sice na škále od jedné do pěti hvězdiček. Cenu podpořil nadační fond Abakus.

Diváckou cenu Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu získala expertní debata po projekci snímku Zurawski proti státu Texas, jež se uskutečnila dne 14. března 2025 v kinosálu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Hostem debaty byl amerikanista Jan Beneš, role moderátorky se zhostila Magdalena Dušková.

Jeden svět online: To nejlepší z festivalu Jeden svět u vás doma

Začátkem května nabídne streamovací platforma Jeden svět online výběr 10 filmů z letošního ročníku. Pro přehnání si stačí vytvořit účet na jedensvetonline.cz a vybrat si film. Ceny filmů se pohybují v rozmezí 30–90 Kč. Snímek si po zakoupení lze přehrát odkudkoliv z České republiky po dobu 48 hodin.

Jeden svět online je tu pro všechny, kterým svět ani lidská práva nejsou lhostejné. Proto nabízíme také vybrané filmy s popisnými titulky či s audiopopisem.

Kam na Pražské ozvěny

  • Kino Kavalírka (21.–29. března 2025)
  • Modranský biograf (25. března – 9. dubna 2025)
  • KC Půda na Suchdole (21. března – 25. dubna 2025)
  • Velký Mlýn v Libni (25. března – 25. dubna 2025)
  • Společenský sál Pod Normou ve Vinoři (25. března – 8. dubna 2025)

Jeden svět ve všech koutech České republiky

V termínu od 12. března do 27. dubna 2025 se festival probíhá v rekordním počtu 57 měst napříč celou Českou republikou. Nově festival zavítá do Vrchlabí, Humpolce nebo Černošic. V Praze na festival navazují Pražské ozvěny, které se letos rozšíří do 5 promítacích míst.

Složení porot

  • Porota Mezinárodní soutěže: filmová dramaturgyně a fotografkaLyse Ishimwe Nsengiyumva, filmař a umělec z Gazy Mohamed Jabaly, režisér, producent a pedagog Peter Kerekes
  • Porota Václava Havla: artivista Lester Álvarez,šéfredaktor a předseda Investigativního centra Jana Kuciaka Lukáš Diko, egyptská obhájkyně lidských práv Samar Elhussieny
  • Porota České soutěže: dramaturg dokumentárních filmů Mezinárodního filmového festivalu Bergen Håkon Tveit, ředitelka industry programu na festivalu Millennium Docs Against Gravity Anna Szczypińska, vedoucí programového oddělení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu Joost Daamen.
  • Porota soutěže imerzních filmů: vedoucí Katedry herního designu FAMU Andrej Sýkora, umělkyně Ester Geislerová a kurátorka a kulturní manažerka Anna Szylar
  • Regionální porota: Jan Hajžman z Plzně, Adéla Kamenská z Českého Krumlova, Zlatá promítačka Iveta Dočkalová za Železný brod
  • Studentská porota: Anna Baláčková, Julia Heczková, Petr Suchánek
  • Dětská porota: Eliška Babicová, Viktorie Jirgesová, David Gallovič

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz   

 

Sdílejte
Check icon Error icon