Navigace

Slavíme den zahraničních Čechů

4. 2. 2022
Martina Fialková
ČR-ZAHRANIČÍ: Ano, 4. únor se stal už (teprv!) loni, v únoru 2021, dalším tzv. významným dnem v českém kalendáři, který bychom měli slavit. Den zahraničních Čechů s tímto dnešním datem jsem však bohužel ve svém diáři vytištěný ještě nenašla. Možná diář tiskli, ještě než byl nový svátek definitivně schválen a podepsán? Kdoví. Každopádně doufám, že příští rok už tam opravdu bude, mezi dalšími významnými dny jako je Den památky na Jana Palacha (16.1.) nebo tradiční Mezinárodní den žen (8.3.). Neškodí při této příležitosti připomenout, že datum 4. února je dnem, kdy se nejznámější český exulant, Jan Amos Komenský, rozloučil se svou vlastí, do které se už nikdy nevrátil.

Velká škoda, že nemůžeme slavit při této příležitosti také přijetí nového zákona o korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí. Byl by to pro ně skvělý dárek k svátku. 

Bohužel se jeho přijetí znovu odsouvá. Jednání o tom totiž už podruhé zcela zablokovala opozice. Ale ono to jednoho dne projde!  
 
Příkladem Češky, která České republice prokázala v zahraničí nedocenitelné služby, je úžasná dáma. Madeleine Albrightová se před čtvrtstoletím stala ministryní zahraničí USA. Můžeme zabrousit ještě do vzdálenější minulosti, kdy dobré jméno Česka (ovšem ještě v rámci Rakousko-uherské monarchie) šířila další velmi zajímavá osobnost. Alberto Vojtěch Frič – jehož životní dráhu poznamenal hned několikrát měsíc únor. Přečtěte si v Listech Prahy 1, jak tuto osobnost připomíná Yvona Fričová, také zajímavá dáma, která se jeho odkazu v rodině věnuje: https://www.listyprahy1.cz/clanek.php?id=440&cislo=2
 
Pokud vás zajímají i další novinky z Prahy a zejména z pražské kultury, pak jsou tu pro vás únorové Listy Prahy 1 – nové vydání
 
Ráda také připomenu, že druhá část našeho spolku má kořeny na Moravě, v Kyjově. Režisér a kameraman Českých kořenů Tomáš Kubák si momentálně vybírá poněkud jiná témata, než Čechy v zahraničí. Ale i ta stojí za pozornost – a dovedou pohladit po duši všechny.  Nás doma, a vás v zahraničí možná ještě víc  https://youtu.be/KQZwBS0Ipjc nebo na https://www.slovackojakomalovane.cz 
 
A co plánujeme v Českých kořenech? 
V těchto dnech především spolupracujeme na přípravě putovní výstavy a dalších programů projektu UNESCO, který se rozjede už koncem března do různých měst republiky. Návštěvníky seznámí s celou řadou zajímavých osobností ze zemí, ve kterých pobýval J. A. Komenský, a které v jeho stopách v minulém i tomto století propojují historii a kulturu dané země (Madarska, Polska, Švédska a Holandska) + Rakousko navíc – s kulturou českou. 
Budeme vás konkrétně informovat v dalších Aktuálně po celý rok. 
Začíná se symbolicky – dnem narozenin J. A. Komenského 28. 3. v Uherském Brodě. 
 
Potěší nás, podpoříte-li aktivity spolku České kořeny jakoukoli částkou na č. účtu : 2100967760 / 2010 – Fio banka   
 
Děkujeme panu Vernerovi z Mnichova, který tak učinil v lednu a pomohl tak uhradit provoz naší webové stránky.
Dále velice děkujeme Advokátní kanceláři Kubík Partners, která podpořila konání koncertu 17. 1. – Nový rok s Haydnem.
Ten se, omikronu navzdory, velice vydařil! Pro ty, kdo jste nemohli být u toho, alespoń pár fotek a kousek mého amatérského videa – stojí za to! 
 
Děkujeme za pozornost a budeme rádi, když pošlete i dalším přátelům v zahraničí, ale i v ČR. 
 
Za všechny z týmu 
Martina Fialková
 
Sdílejte
Check icon Error icon