Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
Setkání kronikářů zahájil starosta města Petr Tojnar a ředitelka Státního okresního archivu Rychnov nad Kněžnou Lucie Morávková. Dopolední program zahájil Mgr. Jiří Mach – ředitel Vlastivědného muzea Dobrušky velmi zajímavým vyprávěním o historii města.
Kronikáři společně navštívili kostel sv. Václava, Rodný domek Vladislava Heka (F. L. Věka), někteří si prohlédli výstavu k 690. výročí města Dobrušky a stálou expozici Židé v dějinách Dobrušky ve Vlastivědném muzeu. Zajímavá byla výstava ilustrací Karla Štětiny ke knize Jiřího Macha Pověsti z Dobrušska, které byly vystaveny v Lapidáriu Městského úřadu.
Odpolední program měl odborný ráz a byl věnován především práci kronikářů, vedení kronik a také prezentacím. V diskuzi vystoupila např. kronikářka obce Bystré, Jan F. Křivohlávek, archivář z Rovně, který představil svoji další knihu o razítkách a pečetích, tentokrát věnovanou Rychnovsku, a dále kronikářka Mokrého, která kronikáře seznámila s výsledky regionální soutěže o nejlepší zpravodaj Rychnovska a s historií knihovny v Mokrém.
Součástí této prezentace byla i malá výstavka všech soutěžních zpravodajů a také materiálů knihovny. Státní okresní archiv vystavil velmi zajímavé dokumenty, které se vázaly k historii města Dobrušky, např. plány historické radnice, nejstarší kroniky města, smolnou knihu města, historické i současné pohlednice a další dokumenty.
Setkání se zúčastnilo 50 kronikářů z celého Rychnovska a 6 hostů. Celý den byl velmi příjemný a přátelský, kronikáři se domů rozjížděli až v odpoledních hodinách.
Stránky hostujícího města Dobruška http://www.dobruska.cz/
Dagmar Honsnejmanová, kronikářka obce Mokré
www.obecmokre.cz/kronika