Navigace

Setkání kronikářů Karlovarska

2. 12. 2010
Jaromír Košťák
SOKOLOV: V listopadu uspořádal krajský úřad za spolupráce Státního okresního archivu v Karlových Varech, muzea a dalších institucí jednodenní setkání kronikářů.

V zámeckých prostorách sokolovského muzea proběhlo v rámci setkání 22. listopadu také vyhodnocení Kroniky roku a předání ocenění třem nejlepším.
O přestávce bylo možné nahlédnout do vystavených kronik, které až na jednu výjimku jsou psány rukou do knih velkých formátů a ve většině případů jsou zápisy doprovázeny ilustracemi. Bylo možno si prohlédnout také přílohy některých kronik, které obsahovaly fotografie či dokladový materiál, nejčastěji v podobě novinových článků. Vyhodnocení kronikáři krátce promluvili o svých zkušenostech.
Seminář kronikářů pokračoval odbornou částí, kde vystoupili jednak kronikáři Karlovarska, jednak hosté s odbornou tematikou. Ta se týkala např. zákona na ochranu osobních údajů, spolupráce kronikářů s archivy i kronikářské praxe. V té jsem měl možnost také vystoupit. Na příkladu kroniky z Bohuňova (u Žďáru nad Sázavou) jsem citoval obecné zajímavosti z ručně psané a ilustrované kroniky vedené PhDr. M. Šikulou ze zápisu za rok 2009. Účastníci si mohli vzápětí kopii kroniky prohlédnout.
Mluvil jsem o kronikářce Prahy 15 paní M. Zdeňkové, která má osmnáctileté zkušenosti. Přítomným jsem ukázal několik listů její kroniky a seznámil s některými jejími názory na vztahy mezi kronikáři – známe se nejvýše v rámci okresu, městské části, případně z účasti na seminářích. Chybí však např. regionální nebo celostátní setkávání na společných konferencích nejlépe o víkendu. Citoval jsem její názory na styl psaní kronik, množství ilustrací či způsob vedení příloh.
Protože udržuji internetové spojení s řadou kronikářů, snad jsem zpestřil své vystoupení dalšími zajímavostmi včetně ukázek, třeba o kronikáři dr. P. Majerovi z Českotěšínska. Ten svou kronikářskou činnost obohacuje besedami s názvem Dunkerque 1944 – 1945 pro veřejnost i školy (viz související článek).
V závěru jsem se krátce věnoval problému českého pravopisu, neboť i kronikáře se občas potýkají s jeho záludnostmi.
Po skončení odborné části si mohli účastníci sokolovského semináře prohlédnout hostitelské muzeum. Po celou dobu byla k dispozici řada tiskovin a také bulletin s názvem Kroniky a kronikáři, který vydává Mgr. T. Hromádka.
Průběh semináře byl podle mého názoru zdařilý a poděkování patří kromě ostatním také paní A. Klímové z KÚ Karlovy Vary.
J.Košťák
Sdílejte
Check icon Error icon