Jan Zahradníček (1905–1960) byl jedním z nejvýznamnějších katolických básníků, spisovatel, novinář a překladatel. Jeho otevřeně katolická tvorba s ostrou protikomunistickou rétorikou předznamenala po válce jasný konflikt s vládnoucím režimem.
Spolu s jeho ženou Marií byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel.
Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření.
Inscenaci přiváží do Broumova divadelní spolek Jedl, který v roce 2011 založili David Prachař, Jan Nebeský a Lucie Trmíková coby platformu pro nezávislé autorské divadlo. Typické je pro ně přetváření literárních děl s autorským psaním herečky a scénáristky Lucie Trmíkové a propojování divadla se všemi dalšími oblastmi umění od sochařství po hudbu. K tomu přistupuje výrazný rukopis Jana Nebeského vyznačující se mimořádnou jevištní imaginací.
HRAJÍ: Saša Rašilov a Lucie Trmíková
SCÉNÁŘ: Lucie Trmíková
REŽIE A SCÉNA: Jan Nebeský
HUDBA: Matouš Hejl