Navigace

Rychnovské muzeum vzdá poctu obětem holokaustu

25. 4. 2022
Martina Marxová /jal

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Ve středu 27. dubna se bude konat před budovou rychnovské synagogy připomínka obětí holokaustu. V rámci pietní akce proběhne také slavnostní odhalení prvních Kamenů zmizelých položených v městě Rychnov nad Kněžnou. Bližší informace o samotné události již uvádí Mgr. Irena Krejčí, knihovnice rychnovského
muzea a hlavní organizátorka akce: „Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, kde oběť holocaustu žila. Samotné slovo „Stolperstein“ je výrazem pro kámen, o který se zakopává nebo má zakopnout, a vznikly podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Jedná se však především o trvalou připomínku obyvatel města Rychnov nad Kněžnou, kteří se stali obětí nesmyslné ideologie.“  V první etapě bude položeno celkem patnáct Kamenů zmizelých, a to i za spisovatele Karla Poláčka.

27. 4. 2022

„Kameny zmizelých se pokládají většinou na poslední známé adrese oběti. I když Karel Poláček žil během nacistické okupace již v Praze, stále jezdil do Rychnova nad Kněžnou navštěvovat svého bratra Milana,“ upřesňuje I. Krejčí. Pět z Kamenů jsou položeny za dětské oběti. „Je důležité stále si připomínat, že obětmi holocaustu nebyli jen dospělí lidé, ale také děti. Jedním z nich byl i Honzík Deutschmann, který byl transportován s rodinou z Rychnova ve věku sedmi let. Jeho osud je taktéž připomínám v rámci edukačního programu konajícího se pro školy v prostorách rychnovské synagogy,“ doplňuje muzejní pedagožka Mgr. Martina Marxová. Datum celé události, tj. 27. dubna, nebylo vybráno náhodně. Akce se totiž koná v předvečer dne Jom ha-šo ́a, tedy Dne památky na šo ́a a hrdinství, který připomíná šest miliónů Židů, zavražděných během 2. světové války. „Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. V České republice se připomínají oběti holocaustu například veřejným čtením jejich jmen,“ uvádí Irena Krejčí.

V rámci připomínkové akce promluví český historik umění a dlouholetý kurátor výstav Židovského muzea v Praze a tvůrce expozice Synagogy – Památníku Karla Poláčka PhDr.
Arno Pařík. Spisovatele Karla Poláčka připomene básník, prozaik a scénárista Jiří Daníček i žáci literárně dramatického oboru Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou
ukázkou z jeho knih

Sdílejte
Check icon Error icon