„Olga Fečová celoživotně ztělesňuje přístup, který se ukázal jako zásadní a zachraňující i teď v počátku covidové epidemie: že totiž nezištná péče o druhé může být integrální součástí života i těch, kteří nemají v hmotné oblasti nadbytek,“ vysvětluje Zuzana Jurková a doplňuje: „Cestu do Vladislavského sálu by si Olga Fečová nepochybně zasloužila.“
Život zasvěcený hudbě a vzdělávání
Olga Fečová se narodila v roce 1942 jako Olga Demeterová ve slovenském Humenném. Oba rodiče pocházeli z hudebnických rodin. V pěti letech se přestěhovala do Prahy. V roce 1968 se provdala za uznávaného romského hudebníka Josefa (Jožku) Feča (1940 – 2013), který skládal hudbu a rovněž – s muzikanty z širší rodiny, a později i dětmi a vnoučaty – hrál v souborech nejrůznějších žánrů. S ním Olga vychovávala dvě dcery. Sama se při zaměstnání věnovala dětem ze znevýhodněných prostředí. V roce 1996 tuto péči formalizovala založením souboru Čhavorikaňi luma (romsky Dětský svět) v Neratovicích, později v Náchodě, Berouně či Krupce. V posledních letech se angažuje i v projektu Jileha (z.s. Slovo 21), orientovaným na romské ženy. Od roku 1990 byla Olga Fečová členkou Českého helsinského výboru. Před čtyřmi lety získala prestižní cenu Roma Spirit. Více informací například zde: www.pametromu.cz/index.php/pametnici-prehled/112-olga-fecova
O Katedře obecné antropologie FHS UK:
Hlavním cílem katedry je rozvádět a šířit antropologické poznání prostřednictvím výzkumu a výuky. Jako multidisciplinární pracoviště zajišťuje katedra výuku a výzkum v oblastech socio-kulturní a lingvistické antropologie, historické antropologie a filosofické antropologie. Multidisciplinární charakter pracoviště vytváří ojedinělý prostor pro komunikaci a sdílení znalostí, badatelských záměrů a realizací výzkumů napříč specializacemi.