„Rok české hudby odstartoval 4. 1. vyprodaným recitálem Petra Nekorance, tenora Národního divadla, v New Yorku. Věřím, že potlesk si Česká centra letos poslechnou ještě mnohokrát: česká hudba je v zahraničí populární. Zahraniční publikum si s Českem ale většinou spojuje spíše Janáčka, Dvořáka či Smetanu. Letos jim ukážeme, že máme co nabídnout také v oblasti jazzu, elektronické hudby nebo soudobé klasické hudby,“ uvedla generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková. „Živé akce pak doplní podcastová série Faces of Czech Music, ve které se představí třeba multimediální umělec Aid Kid nebo mezzosopranistka Bella Adamova,“ dodává Jitka Pánek Jurková.
V letošním roce slaví Česko stoletou tradici Roku české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. Česká centra, zastoupená ve 28 městech na 4 kontinentech, proto pro zahraniční publikum připravila pestrou hudební nabídku. Program ve světě doplní řada výstav, mimo jiné Slavní čeští skladatelé ve spolupráci s Národním muzeem, a chystají se umělecké rezidence v Paříži nebo Káhiře.
Od jazzu přes gaming a zpět ke klasice
Z celoročního programu lze pro nejbližší období zmínit např. Josef Fečo Trio, které v lednu vystoupí v Alexanderplatz Jazz Club, nejstarším jazzovém klubu v Itálii. Na březen přichystali ve Vídni koncert Nikol Bóková Quartet v Sargfabrik. Český rock zazní v Nizozemí, kde na festivalu ESNS Eurosonic Noorderslag vystoupí kapely sinks, I Love You Honey Bunny nebo Island Mint. V Egyptě se mohou těšit na multimediálního umělce Tomáše Dvořáka alias Floexe, mimo jiné autora hudby k počítačovým hrám studia Amanita Design. Dvořákovy a Smetanovy skladby zazní v japonském Aichi, doplněné výstavou komiksu od Renáty Fučíkové, a na březen se chystá uvedení Dvořákovy Rusalky na ostrově Tenerife v podání španělské sopranistky Ángeles Blancas.
Mezi vybranými interprety, autory a skladateli, kteří se představí v průběhu roku v zahraničí, budou například Kukal Quartet, Matyáš Novák, Trio Incendio, Trio Bohémo, Vilém Vlček, Alinde Quintet, Daniel Bulatkin – Elysium, TooT Ensemble, Emil Viklický Trio, Otto Hejnic nebo díla českého skladatele Jiřího Trtíka s ansámblem STRO.MY.
Inspirace pro zahraniční experty a novináře
Česká centra dlouhodobě podporují spolupráci zahraničních a českých hudebních profesionálů. V uplynulých dvou letech přijelo na pozvání Českých center nebo jejich partnerů více než 15 zahraničních dramaturgů nebo novinářů na vybrané české festivaly a hudební události. Výsledkem těchto kurátorských cest je letošní vystoupení Tria Bohémo na rumunském festivalu Classix nebo Kukal Quartet na European Music Festivalu v Bulharsku. V jednání je dále účast českého interpreta z festivalu Lunchmeat na nizozemském Rewire festivalu nebo španělském festivalu LEV. Podpora kurátorských a novinářských cest bude pokračovat i v letošním roce např. s Pražským jarem nebo Smetanovou Litomyšlí.
Faces of Czech Music
Roční podcastová série Faces of Czech Music vznikla ve spolupráci s Radio Prague International (RPI) a za podpory SoundCzech, hudební kanceláře Institutu umění – Divadelního ústavu s cílem představit zajímavé osobnosti současné hudební scény. První díl startuje 27. ledna na stránkách RPI a Českých center.
Partneři
Institut umění – Divadelní ústav, jehož součástí je oficiální kancelář SoundCzech; Česká filharmonie – Rok české hudby; Vážný zájem, z.s.; ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. a zahraniční partneři v místech konání.
Aktuální informace
Program, podcast (od 27. 1.), rozhovory z kurátorských a novinářských cest k Roku české hudby najdete zde: https://www.czechcentres.cz/projekty/rok-ceske-hudby-2024