Navigace

Řezbářské dny na Jasence vrcholí

20. 6. 2008
Pro Kulturu

Vsetínský řezbář Roman Mikuš, který tvoří sochu svatého Huberta pro pietní místo na Dušné – na Putýrce.VSETÍN: Řezbářské dny, které zahájily 19. 6. 2008 na jaseneckém hřišti, pomalu vrcholí. Lipové kmeny se pod rukama řezbářů a za pomocí motorových pil a dlát proměňují v nádherné dřevěné plastiky kováře, svatého Huberta či medvědí rodiny v životní velikosti, kterou tvoří držitel pěti Guinessových rekordů v oblasti řezbářství Josef Halouzka z Jiříkova.

Jiřímu Halouzkovi přitom stačí pouhé tři dny na to, aby dokázal z kmene o délce pěti a půl metru a průměru více než metr vytvořit pětičlennou medvědí rodinu. „Myslím si, že po třiceti letech praxe by to zvládl každý,“  říká skromně řezbář, pro něhož je jeho práce, která se neobejde bez ohromné představivosti, zároveň celoživotním koníčkem. „Pracuji takřka 365 dnů v roce osm až deset hodin, na dovolené jsem nebyl snad dvacet let. Ale ne proto, že bych musel. Prostě mě to baví,“ svěřil se Jiří Halouzka. Za jediný rok tak spotřebuje přibližně 100 kubíků dřeva. „Je to ale tím, že dělám velké sochy, většinou v životní velikosti,“ vysvětluje svou spotřebu materiálu. Halouzka je autorem například největšího vyřezávaného obrazu na světě, největší samostojící sochy Praděda nebo medvěda kodiaka v životní velikosti. Jeho nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším dílem je ale největší betlém na světě v životní velikosti, který v současné době obsahuje 140 figur. „Jeho vznik inicioval papež Jan Pavel II., který mě v roce 1988, ještě za totality, pozval na své letní sídlo v Castel Gandolfo. Tehdy mi řekl, že betlém je jako kniha, protože se z něj dá mnoho vyčíst. Pět let po tomto setkání jsem na něm začal pracovat s tím, že pak měl být vystaven ve Vatikánu. Než jsem jej ale dokončil, papež zemřel,“ vypráví o jedinečném setkání se svatým otcem Josef Halouzka. Jeho betlém je ale jako největší na světě zapsán v Guinessově knize rekordů a obdržel i certifikát od světové unie betlémářů. V současné době je spolu s desítkami dalších soch vystaven v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově u Rýmařova, „A dokud budu na světě, bude se neustále rozrůstat. Každým rokem do něj přibudou dvě až tři postavy,“ říká řezbář.

Jiří Halouzka však není jediný, který své umění na vsetínských řezbářských dnech předvádí. Spolu s ním přijali pozvání organizátorů i Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk, Kamil Kopřiva z Ostravska, Jan Řezník z Jasenky a dvacetiletý řezbář ze Vsetína Roman Mikuš. Ten vytváří sochu svatého Huberta, která bude vystavena na pietním místě na Dušné – na Putýrce. „Řezbářství se věnuji šest let. Nepracuji ale na kubíky, ale pro radost,“ svěřuje se Roman Mikuš. Řezbářské dny, které navázaly na loňské Dny řemesel, uspořádali myslivci a včelaři z Jasénky. „V této tradici představování řemesel chceme pokračovat i v dalších letech,“ uvedl za organizátory Jaroslav Tkadleček. Jiří Halouzka se tak už těší, že se na Vsetín za rok zase vrátí. „Už jsem projel kus světa, ale tak dobrosrdečné a vstřícné lidi jako jsou tady, jsem viděl málokde,“ dodává světoznámý řezbář.

Eva Stejskalová

Sdílejte
Check icon Error icon