Nápad založit regionální nakladatelství vznikl po úspěšné výstavě ve škodováckém muzeum s názvem Plzeň v dobách Emila a Karla Škodových na starých fotografiích, přibližuje zakladatel nakladatelství Petr Mazný.: „Výstava byla hojně navštěvovaná a lidé říkali, že by si staré fotky chtěli prohlédnout i v klidu doma. Napadlo mě, že by se z toho dala udělat pěkná kniha. A tak jsem oslovil dva kamarády, kterým se výstava také líbila a jako naprostí laici jsme knihu vydali. Měla velký úspěch, kniha se musela dotiskovat a tím začalo nakladatelství fungovat. Vydávali jsme další knihy o Plzni, pak se přidala Šumava, Brdy, jižní Čechy…“.
První knihu Plzeň 1880–1935 vydal Starý most v listopadu roku 1999 a prodalo se jí přes 9 tisíc kusů. Obsahovala plzeňské dobové fotografie z archivu Západočeského muzea z přelomu 19. a 20. století. Nejprodávanějšími tituly se následně staly knihy Plzeňsko-český slovník, vydaný v roce 2017, kdy se prodalo téměř 13 tisíc kusů a Brdy opět otevřené z roku 2015 s 12 tisíc kusy prodaných.
Jako hlavní poslání nakladatelství vnímá Petr Mazný probouzet v lidech zájem o historii míst v jejich okolí a posilovat tak lokální patriotismus.
Dlouhodobě Starý most spolupracuje se Západočeským muzeum v Plzni, Muzeem Šumavy, s Jihočeským muzeum v Českých Budějovicích, s Archivem města Plzně, se Státním oblastním archivem v Plzni a se Západočeskou galerií.