Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
VYSOKÉ MÝTO: Vnašem hledáčku se ocitly různé dříve zcela obvyklé oblasti činnosti našich předků a pokusili jsme se je přiblížit současníkům atraktivní a srozumitelnou formou. Výstava nese název Bejvávalo dobře a je čerstvě otevřená ve čtyřech přízemních sálech vysokomýtského muzea.
Akce probíhá 23. 10. 2022 do 19. 2. 2023
V první místnosti se zaměřujeme na rozličné nářadí potřebné ku práci se dřevem a také pro splétání provazů. Hoblíky, pilky ale třeba také šlapací soustruh používaný výrobci dýmek kolem Proseče. Ostatně právě výroba dýmek je v Proseči dodnes živá. Nejen nářadí ale také výrobky zručného bednáře nebo truhláře jsou tu k vidění. Seznámit se u nás můžete s výrobou košíků z proutí, košťat z březových větví ale třeba i s výrobou došků či loučí. Kdo ví, jak se dříve vyráběly provazy? Představíme vám masivní stroj na jejich splétání a ukážeme, jak fungoval. Druhá místnost přiblíží práci na poli, žně a senoseč a také na fenomén včelařství. Tady zjistíte, čím se dříve sekaly louky a pole, jak se mlátilo obilí, čím se naklepala kosa. Mnoho dětí, ale i dospělých, si stále myslí, že kupa sena stojí na louce sama. Chyba lávky! Je třeba použít konstrukci ze dřeva, které se říká rasoch (někdy rasocha a moc by nás zajímala i další případná pojmenování). A teprve na konstrukci se navrstvilo seno. Klát, úl, medomet, vykuřovadlo – to jsou pro změnu zásadní předměty pro chov včel. I do jinak utajených vnitřních částí úlu je možno nahlédnout díky jednomu z vystavených předmětů. Dokonce i med u nás můžete ochutnat.
Další místnost seznamuje s postupy ručního zpracování lnu, výrobou tkaniny, jejím barvením a údržbou tedy praním a bělením. Děti se u nás rády posadí k omalovánkám do staré školní lavice. Do stejné, v jaké sedávaly jejich babičky. V poslední čtvrté místnosti se představí světnice zařízená lidovým nábytkem a v ní výroba peroutek s draním peří. Naučit se zde můžete třeba uplést vánočku nebo opravit prasklou nádobu drátováním. Velmi oblíbená je část expozice věnující se výrobě másla.
Na celé výstavě jsou pouhé dvě vitríny, a tak je možné si s jistou dávkou opatrnosti vystavené exponáty i „ohmatat“. Vyzkoušet si, s jakými předměty pracovali naši předci. Hlavně děti si tu uvědomí nejlépe to, že doba ještě celkem nedávná, byla zcela bez elektřiny. Nářadí fungovalo samo v zručných rukou předků.
Blíží se zima, to se lidé dříve věnovali opravám poškozených předmětů. Ženy draly peří. Za dlouhých zimních večerů se vyprávěly příběhy, pohádky a pověsti. I u nás se v době adventu promění poslední výstavní místnost do vánočního hávu. Přijďte k nám načerpat tu pravou vánoční atmosféru, výstava je voňavá a lahodící oku.
Výstava je také stále živá. V odpoledních hodinách se můžete těšit na komentované prohlídky pro veřejnost, školní skupiny provede po předchozím objednání autorka výstavy osobně naopak dopoledne. Součástí jsou také workshopy, na nichž si mohou návštěvníci některé technologie vyzkoušet a výrobek si odnést domů