Radní si prohlédla nejen skanzen Zichpil a Včelařský skanzen v Humpolci, ale také Městské muzeum v Ledči nad Sázavou, Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci i Selské muzeum Michalův statek v Pohledi. Kromě skanzenů zřizují organizace tamější města nebo obce.
Skanzen Zichpil, vlastněný městem, provozuje obecně prospěšná společnost Castrum, která se stará o jeho expozice. Jejich společná práce vedla k přeměně původní rozpadající se ruiny tzv. Nápravníkova stavení včetně tolerančního kostelíku, který se nachází poblíž. Kromě domku a kostelíku se radní podívala i do původní synagogy, která by v budoucnu mohla být připojena k prohlídkové trase.
„Probrali jsme nejen aktuální situaci, plánované akce i míru návštěvnosti, ale pobavili jsme se také o využívání dotačních titulů v praxi a o plánech do budoucna,“ informovala radní Marie Kružíková s tím, že většina oslovených se shodla na tom, že by uvítala dotační titul týkající se tvorby nových a zkvalitňování stálých expozic podobných tomu, který kraj už v minulosti realizoval.
„Oceňuji výrazné a velmi viditelné pokroky při rekonstrukcích a rozšiřování prostor expozic některých objektů, speciálně na hradě v Ledči nad Sázavou, Michalově statku nebo ve skanzenu Zichpil,“ doplnila Marie Kružíková, která celodenní putování po muzeích Vysočiny zakončila ve Včelařském skanzenu, kde se mimo jiné od předsedy včelařského spolku Jaroslava Bártla dozvěděla, že k 100. výročí organizovaného včelaření na Humpolecku otevřeli stálou výstavu a mají jako jeden ze tří spolků v republice vlastní včelařský dům. „Pokud mi to čas dovolí, ráda bych v těchto návštěvách pokračovala,“ uzavřela Marie Kružíková.
Klára Kotlíková, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina
tel.: 564 602 260, e-mail: kotlikova.k@kr-vysocina.cz