Čvrtina diváků je z kraje
<p>Pardubický kraj podpořil v letošním roce příspěvkové organizace pardubické divadlo a filharmonii, jejichž zřizovatelem je město…
PRAHA: Mobilizace tvůrčí invence hrou, tak by se dal jednoduše definovat jeden z výstupů mezinárodního projektu „Kreativní města“, který láká mladé a aktivní občany ke společnému hledání lepších životních podmínek. Projekt byl zahájen na jaře minulého roku a je realizován organizací British Council ve 14 zemích v Evropě.
Na této aktivitě participují místní úřady a další instituce a připojují se také partneři ze soukromé sféry, zejména ti, kteří chápou, že inovace jsou v moderním světě základem udržitelného rozvoje.
První část mezinárodního projektu Kreativní města se jmenuje „Hra Budoucí město“
U nás do něj jako první vstoupila Plzeň, když si „hrála“ na Evropské hlavní město kultury 2015. Hry se zúčastnili zástupci neziskových organizací různého zaměření, kulturních a vzdělávacích zařízení a dalších organizací ovlivňujících život ve městě. Pět týmů soutěžilo o nejlepší nápad, který přispěje k tomu, že se Plzeň stane do roku 2015 kulturní evropskou metropolí. Nápad musel splňovat celou řadu předem zadaných kritérií a zároveň vyjadřovat atributy kreativního města.
Vítězným nápadem se stal projekt festivalu Tanec v ulicích v Plzni.
Přínosem není jen ten jeden nápad, ale mnoho dalších podnětů, které v budoucnu poslouží pro plánování rozvoje života v Plzni.
Abychom se dozvěděli víc o celém projektu, ptáme se projektového manažera Vojtěcha Noska z British Council:
Která česká města se v nejbližší době do projektu zapojí?
Vyjma Plzně (dvě odehrané hry, dvě další v brzké budoucnosti) se hrálo ještě v Českých Budějovicích. Další hry jsou plánovány v Českém Krumlově, Zlíně, Liberci a Ostravě. Do konce tohoto roku předpokládám to bude, kromě Plzně, zhruba čtyři až šest her.
Na co jsou jejich projekty zaměřené?
Český Krumlov – historické město budoucnosti (zaměřeno na kulturu v centru a její zpřístupnění občanům Krumlova); Liberec – využití chátrajících průmyslových objektů (brownfields) – téma stále v jednání. Ve Zlíně, Liberci a v Ostravě se o tématu také zatím jedná.
Jak dlouho již projekt probíhá?
Zhruba jeden rok, první akcí byla konference ve Varšavě (březen 2008) na téma Kreativní města.
Co je jeho cílem?
Ve zkratce – šířit povědomí o významu kreativity, podnikatelského ducha a inovací na zlepšení života ve městech.
Jak je financován?
Spojí se finance cílového města, British Coucil (podíl financování British Council se postupně zmenšuje), grantových projektů (obvykle podávané partnerskými organizacemi) a sponzorů.
Která evropská města už projektem prošla?
Pokud je mi známo, tak chronologicky je to: Plzeň, Haapsalu, Copenhagen, Aarhus, Ljubljana, Lodz, Narva, Polsamaa (2x), Voldparken (2x), Parnu, Kaunas, České Budejovice, Nacka, Glasgow, Plzeň (3x v různých městských obvodech), Lasnamae, Keravanjoen (2x), Nottingham, Lviv, Poznan, Norebro, Lohja.
Jak se města do projektu vybírají? Případně, jak a kdy se mohou přihlásit? Snažíme se oslovit krajská města a města, kde máme nějaké kontakty; přihlasit se však může úplně kdokoliv, a to nejlépe přes moji osobu (pozn. redakce: kontakt je na konci článku).
Existují nějaké podmínky, které musí města splnit, aby se mohla připojit?
Podmínkou je pouze zájem, schopnost přilákat 25 účastníků a podíl na financování hry (cca 30 – 40 000 Kč na jednu hru).
Jsou projekty v jednotlivých zemích sledovány a poskytovány veřejnosti pro inspiraci?
Prozatím se s nápady v projektu dále nepracuje (jsou předány městu a vše je přenecháno na jeho aktivitě). V Plzni plánujeme výstavu ze všech čtyř her, v Českých Budějovicích menší výstavu spojenou s veřejnou diskuzí za účasti všech zúčastněných.
Všem hráčům a facilitátorům hry (kteří jsou pro tyto účely speciálně vyškoleni) bude umožněn přístup do databáze nápadů, která vznikne díky hře v celé Evropě.
V Plzni se výstupy her použijí pro přípravu kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015.
Plánuje se také navazující aktivita, tzv. inkubátor nejzdařilejších myšlenek se snahou o jejich podpoření (odborné i finanční) a následnou realizaci.
Díky za informace
Ludmila Kučerová
Vojtěch Nosek, Partnerships and Projects Manager British Council
Bredovský dvůr, Politických vezňů
13 110 00 Praha 1
T +420 221 991 114
M +420 606 686 335
F +420 224 933 847