Navigace

Projekt Dvě města – jedna tradice/Dwa miasta – jedna tradycja

18. 5. 2012
luk
Muzeum Těšínska si dovoluje informovat o výsledcích česko-polské spolupráce při realizaci zrcadlového projektu Dvě města – jedna tradice/Dwa miasta – jedna tradycja, který navazoval na obdobné činnosti partnerského Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Projekty obou muzeí byly finančně podpořeny Evropskou unií z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.

V rámci českého projektu se uskutečnilo šest výstav – Národopisná pracovnice Jiřina Králová (Orlová), Franciszek Świder (Karviná), Panská sídla na Těšínsku (Český Těšín), Zašlá sláva chladných zbraní (Havířov), Archeologické nálezy vrcholného středověku na Těšínsku (Orlová), Tradice hornictví (Petřvald) a jedna akce pro veřejnost – Noc v Archeoparku (Chotěbuz). Společně s Těšínskou muzejní nocí (MT, Český Těšín) je zhlédlo celkem 4875 osob (rok 2011), za první čtvrtletí udržitelnosti pak dalších 2295 osob (rok 2012).
Pro účely propagace vyšlo 2800 plakátů, 2800 pozvánek a 1000 katalogů k výstavě Franciszek Świder. Pro návštěvníky byly připraveny interaktivní testy – pracovní listy pro děti a školy.
Realizace projektu vedla k přeshraniční integraci a posílení dlouhodobých forem česko-polské spolupráce. Vzájemnou propagací došlo ke zvýšení kvality marketingových aktivit a lepšímu zpřístupnění daných muzeí, což mělo pozitivní dopad na potenciální návštěvníky partnerských institucí a jejich zájem poznávat společnou historii a regionální tradice po obou stranách řeky Olše. Muzea si dále vycházela vzájemně vstříc např. metodickou pomocí, odbornými konzultacemi, poskytnutím potřebného vybavení či půjčováním sbírkových předmětů. Společnou realizací tak mohly být široké veřejnosti prezentovány výsledky činnosti obou partnerů.
Poslední projektovou výstavu Tradice hornictví si mohou zájemci prohlédnout v Technickém muzeu v Petřvaldě. Tato dlouhodobá expozice seznamuje s dolováním černého uhlí, které přineslo průmyslový rozvoj regionu i změnu životního stylu, s jeho historií i významem pro současné i budoucí generace. Představuje život spojený s hornictvím v celé jeho pestrosti a každodennosti. Veřejnosti je tato pobočka Muzea Těšínska přístupná od pondělí do pátku mezi 8 – 16:30 h (přestávka 12 – 12:30 h).
Vstup na projektovou výstavu zdarma.
Sdílejte
Check icon Error icon