Podcast Místní kultury s Miluší Horskou
ČR: Násilí, které se odehrává v soukromí, za zavřenými dveřmi, zůstává pro oběti často velkým traumatem.…
ČR: Co je divadlo utlačovaných? Jaká je jeho metoda? Jak vzniká představení a kdo jsou jeho ne-herci a ne-diváci? Na tyto a další otázky hledá odpovědi výjimečná publikace Mezi jevištěm a hledištěm – Divadlo utlačovaných z perspektivy jokera. Autorkami publikace jsou Dana Moree a Líza Urbanová. Publikaci vydalo nakladatelství Karolinum ve spolupráci s FHS UK. Kniha vyšla v rámci projektu „Divadlo utlačovaných – Empowerment pomocí kultury,“ podpořeného z Fondů EHP.
V publikaci odpovídají autorky na dané otázky nevšedním, ale zásadním pohledem jokera – tedy očima průvodce divadelních skupin a moderátora představení divadla utlačovaných. Jeho role spočívá jednak v práci se skupinou, která připravuje divadelní představení, a také v práci s diváky.
Sdílení zkušeností
Podle zmíněného rozdělení je strukturována i kniha. Popis jednotlivých fází vzniku představení je proložený rozhovory s dalšími divadelníky a také konkrétními příklady z realizovaných představení. Ve druhé části knihy sdílí své zkušenosti šest jokerů, kteří aktivně metodu divadla utlačovaných používají.
A pro koho je publikace určená?
Pro čtenáře, které metoda divadla utlačovaných zajímá a zejména pro ty, kteří se s ní už v nějaké z uvedených rolí setkali a snaží se jí lépe porozumět. „Knihou jsme chtěli dát odpovědi na otázky, které se týkají toho, co je vlastně metoda v dnešní době zač, zda jde o metodu terapeutickou, jestli při jejím využívání nehrozí re-traumatizace a podobně,“ vysvětluje spoluautorka knihy Dana Moree a doplňuje: „Dalším impulzem ke vzniku knihy byl plán otevřít výcvik pro takzvané jokery – tedy vedoucí divadelních skupin. A představit metodu pro ně a zároveň z jejich perspektivy. Původní texty o divadle utlačovaných totiž postavu jokera zmiňují, explicitně se jeho roli ale věnují na relativně malém prostoru.“
O spoluautorce – Mgr. Dana Moree, Dr., přednáší na Studijním programu – Studia občanské společnosti na FHS UK. Ve své profesní dráze se zabývá tématy, jež se týkají interkulturního soužití, jako jsou identita, kultura, procesy vyloučení, inkluze, kulturní nedorozumění a konflikt. Věnuje se rovněž výzkumům, které se zaměřují na vliv společenských změn na oblast vzdělávání a na angažovanost jednotlivců i skupin. Je autorkou řady publikací. Divadlu utlačovaných se věnuje více než deset let a společně s Lízou Urbanovou vytvořila 25 představení s nejrůznějšími cílovými skupinami (více na www.dvenatreti.cz). Na FHS UK rovněž vede kurs Práce s marginalizovanými skupinami a divadlo utlačovaných.
O divadle utlačovaných
Jde o metodu, která umožňuje pojmenovat a ukázat situace, jež často zůstávají skryté prostě proto, že se dějí lidem, kteří jsou ve společnosti méně vidět. Divadlo se pak stává jazykem, který nám umožňuje situace ‚pojmenovat‘ a společně také hledat možnosti, jak je změnit.