Čvrtina diváků je z kraje
<p>Pardubický kraj podpořil v letošním roce příspěvkové organizace pardubické divadlo a filharmonii, jejichž zřizovatelem je město…
Stane se ČR signatářem Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví a připojí se k Úmluvě o kulturní rozmanitosti? Ptáme se tiskového mluvčího MK, Jana Cieslara:
1) Předloží MK návrh na připojení k Úmluvě o zachování nemateriálního kulturního dědictví do Parlamentu ČR, případně kdy? Připravuje se metodický pokyn, jak smlouvu v praxi naplňovat?
Návrh na přístup ČR k Úmluvě o zachování nemateriálního kulturního dědictví předložilo v loňském roce MK k projednání vládě, a ta jej svým usnesením 1216 ze dne 29. října 2007 schválila a postoupila k projednání Parlamentu. Od konce roku 2007 je tedy Úmluva v Parlamentu. Senát ji schválil již v březnu, nyní čeká (zhruba od května po předchozím projednání v příslušných výborech PS) na druhé čtení v Poslanecké sněmovně a dle aktuální informace nebyla opět zařazena na pořad jednání zářijové schůze. Metodické pokyny k provádění Úmluvy jsou víceméně připraveny, ale vzhledem k tomu, že u nás není jiná právní norma pro péči o nehmotné kulturní dědictví, na jejichž základech by zmíněné metodické pokyny mohly začít platit, čeká MK na vstoupení Úmluvy v platnost. Úmluva musí projít ještě druhým čtením v Poslanecké sněmovně a poté ji musí podepsat prezident ČR. Pak musí být po 3 měsíce uložena v UNESCO, depozitářem je generální ředitel UNESCO. Teprve až potom se stane ČR smluvní stranou Úmluvy.
2) Bude ministerstvo kultury opět iniciovat připojení k Úmluvě o kulturní rozmanitosti, případně kdy? Jestliže se ČR nepřipojí, nezpůsobí tato skutečnost problém našemu předsednictví v radě EU?
Vláda ČR schválila návrh na přístup ČR k Úmluvě svým usnesením ze dne 11. 7. 2007 a doporučila Parlamentu ČR souhlas s její ratifikací. PS Parlamentu ČR vyjádřila souhlas s ratifikací 12. 3. 2008, Senát ČR 31. 10. 2007 souhlas k ratifikaci nedal. Podle ústavy ČR je k ratifikaci nutný souhlas obou komor Parlamentu ČR (jedná se o prezidentskou smlouvu). Z tohoto důvodu nebylo možné předložit Úmluvu k podpisu prezidentu ČR a tím ratifikaci dokončit.
MK ČR má zájem na dokončení ratifikačního procesu a prozkoumalo ústavní možnosti, zda a jak Úmluvu Senátu opět předložit. Předpokládá opětné předložení v průběhu roku 2009. V současné době a v průběhu českého předsednictví bude ČR spolupracovat na bodech Úmluvy, které jsou ve výlučných pravomocech EU. Vzhledem k tomu, že v oblasti kultury je dodržován princip subsidiarity, pravomoci, které jsou sdílené , nemusí být plněny, pokud stát k Úmluvě nepřistoupí.
Děkuji za odpovědi
Ludmila Kučerová