Už jste v Příbrami či okolí někdy s Grajcarem koncertovali?
V Příbrami jsme vystupovali dvakrát, naposledy letos v lednu na divadelním plese. To jsme se však představili pouze s našimi úpravami světových hitů. Před dvěma lety jsme pak měli hodinový koncert v divadle, kde jsme posluchačům kromě zmíněných evergreenů zahráli i oblíbené folklorní písně. V tomto duchu bude probíhat i vystoupení 22. října, na které bychom vaše čtenáře rádi pozvali.
Máte k Příbramsku nějaký bližší vztah?
Do vašeho regionu bohužel zavítáme jen zřídka. Tu a tam se ale nějaký koncert nebo oslava, na které vystoupíme, naskytne a musím říct, že sem skutečně jezdíme rádi. Tady opravdu cítíme, že posluchači mají moravský folklor v srdci a chvíle při cimbálové muzice jsou jim vzácné a náležitě si je užívají.
Máte na svém repertoáru výhradně převzaté skladby nebo skládáte i vlastní?
Naším gró jsou především lidové písně z Moravy a ze Slovenska. Ale protože nejsme úplně ortodoxní folkloristi, rádi upravujeme i populární světové hity. U těch se soustředíme spíše na zahraniční tvorbu. Vlastní písně zatím neskládáme.
A podle jakých kritérií si skladby do svého repertoáru vybíráte?
I když je na Moravě spousta krásných písní, posluchači vždy nejvíce ocení ty písničky, které znají a které od nás chtějí slyšet. Proto ty méně známé hrajeme spíše pro zpestření, jinak hráváme posluchačům písně, o které si řeknou. U zahraničních skladeb je pak výběr složitější. Primárně se ale jedná o to, jestli je píseň v daném rytmu hratelná i bez bicích, které samozřejmě v cimbálce nemáme. Nejjednodušší jsou tedy úpravy ploužáků (smích).
Jaká vaše alba si budou moci návštěvníci koncertu zakoupit?
Všechny tři. Koncem září jsme představili naše nové CD s názvem “Folk’n’lor”, na kterém posluchači najdou 8 písní folklorních a 5 předělávek světových hitů. Některé z nich nazpívali hosté, například Ilona Csáková nebo Petr Bende. Pak máme ještě album „Cimballitica“, kde jsou pouze světové hity, a album „Zahrajme si…“, které jsme vydali v roce 2007 a je ryze folklorní.