V roce 1938 tu k moci nastupující nacisté a zfanatizovaní lidé srovnali místní židovský hřbitov se zemí. Byla to součást zrůdného plánu na vyhlazení židovského národa. Náhrobky postupně odvozil mlynář z vedlejší vesnice. Troufale si s nimi vydláždil přístupovou cestu do dvora.
Z náhrobků předtím odtesal horní oblouky, aby do sebe obdélníkové dlažební desky pasovaly. Naštěstí je, možná kvůli hladšímu povrchu, obrátil nápisy a reliéfy směrem do země. Jako dlažba pak sloužily náhrobky celá desetiletí.
Ke znovuobjevení náhrobků došlo v roce 2010. Na tajemné kameny s hebrejskými nápisy upozornil nový majitel pozemku. Začal tedy archeologický výzkum a potvrzení, že se jedná o původní náhrobky z dávno zapomenutého židovského hřbitova v Bečově.
Cesta zpátky ke klidu duší
Po zrestaurování dochovaných náhrobků se v roce 2015 začalo s obnovou původního hřbitovního místa. Během desetiletí prošlo mnoha terénními úpravami. I přesto se podařilo vybrat prostor, nacházející se dnes mezi dvěma frekventovanými silnicemi naproti železniční stanici. Postavili tu i část původní dávno zbořené obvodové zdi.
Dnes najdete na malém hřbitově celkem 144 nejzachovalejších náhrobků. Některé jsou vkusně zasazené do torza obvodové zdi.