Zásluhu na něm měl především známý karlovarský lékař dr. David Becher, který výstavbu nového objektu prosadil a finančně podpořil. Umělcům i publiku Becherovo divadlo sloužilo téměř sto let, ale jeho užitné parametry postupně přestaly vyhovovat. Proto se radní rozhodli vybudovat zcela nový Stadttheater, jehož výstavba zahájila v roce 1884 a skočila za necelé dva roky. Šťastnou shodou okolností byl jeho projekt svěřen renomovanému vídeňskému ateliéru Fellner a Helmer, v němž vznikla celá řada evropských divadel. Díky nim se Stadttheater mohl pyšnit progresívními technologiemi, včetně klimatizace a také nádhernou výzdobou, na níž se mimo jiné podílel jeden z nejslavnějších malířů všech dob, Gustav Klimt.
Letos je tomu tedy sto třicet let co bylo nové karlovarské divadlo otevřeno velkolepým zahajovacím představením. Mnoho zajímavých dokumentů a artefaktů, které se k jeho historii vztahují, mohou nyní zhlédnout návštěvníci zajímavé výstavy „Městské divadlo Karlovy Vary 1886-2016″, která je otevřena v Hlavní budově Krajské knihovny ve Dvorech.
Před sto třiceti lety bylo otevřeno nové karlovarské divadlo
24. 6. 2016
KARLOVY VARY: Historie karlovarského divadla je velmi dlouhá a zajímavá areprezentují ji tři zásadní mezníky. První z nich se vztahuje k vůbec první divadelní budově, nazývané Comoedi Haus, která byla postavena již v roce 1717 v prostorách dnešního Grandhotelu Pupp. Sloužila především produkcím kočovných společnosti. Po šedesáti letech přestala potřebám oblíbeného lázeňského města stačit, a tak bylo postaveno nové, reprezentativní divadlo tzv. Schauspielhaus.