Navigace

Před Palácem Evropy ve Štrasburku a před Pantheonem v Paříži vyrostla celosvětově známá Lennonova zeď

26. 10. 2022
NetwIN production

ZAHRANIČÍ: Jedním zpěti nejnavštěvovanějších míst vPraze vČeské republice je celosvětově známá Lennonova zeď, která je symbolicky spojena s mírumilovným odporem vůči násilí a nespravedlnosti kdekoli na světě. Díky mezinárodnímu kulturnímu projektu „ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA“, který je součástí předsednictví ČR v Radě EU, Francouzi mohliLennonovu zeď spatřit na vlastní oči ve Štrasburku a vPaříži.

Podle motta EU „Jednotná v rozmanitosti“ vznikl projekt vytvoření společného uměleckého díla umělců z 27 zemí EU a dvou speciálních hostů Ukrajiny a Norska na téma svobody a energie na slavné Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody a míru. Během jednoho dne umělci vytvořili velkoplošné umělecké dílo o velikosti 35 x 5 metrů.

Na nové podobě zdi se mimo jiných umělců podíleli například Anaëlle Bouard z Francie, Iva Mrázková & Pitt Brandenburger z Lucemburska, Denis Klatt z Německa, Carlota Corzo Álvarez ze Španělska, Jan Wessel z Dánska, Sara Place z Malty, Vanessa Power z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolfram z Finska, Mattia Varini z Itálie, Fork Imre z Maďarska, Garance Coppens z Belgie, Charlien z Česka a mnoho dalších.

Po oficiálním odhalení nové podoby Lennonovy zdi byla tato historická vrstva malby nafocena a vytištěna na nafukovací zeď ve stejné velikosti, která se jako první představila na prostranství před Palácem Evropy ve Štrasburku a o dva dny později na Place du Panthéon v Paříži.

Mezinárodní kulturní projekt „ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA“ je součástí předsednictví ČR v Radě Evropské Unie. Autorem a kurátorem projektu je český výtvarník Pavel Šťastný, spoluorganizátorem projektu je kulturní producent Robin Suchánek. Projekt vznikl ve spolupráci s panem Michelem Fleischmannem, velvyslancem České republiky v Paříži a s panem Janem Horníkem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR.

„Je to zeď, která nás nerozděluje, ale spojuje. Na cestě po Evropě tak prezentuje jedinečný a společný pohled umělců na téma lidské svobody a energie umění,“ říká autor a kurátor projektu Pavel Šťastný.

„Vážím si nejen toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů CZ PRES, ale především dlouhodobého přátelství a spolupráce s panem Michelem Fleischmannem, bez jehož pomoci a podpory bychom tento náš společný projekt o svobodě a energii nemohli ve Francii zrealizovat. Nafukovací zeď vyrobila česká firma Kubíček Visionair. Bez barev Dulux bychom nic společně s umělci nenamalovali. Umělce v Praze hostil nádherný historický hotel The Mozart Prague u Karlova mostu, který miluje kulturu, stejně jako jeho sesterská francouzská společnost My Hotel Match,“ dodává Šťastný.

„Každá zeď dělí. Jen ta Johna Lennona spojuje. A proto i přes to, že ji naplníme vzduchem Prahy, Bruselu, Paříže, vzduchem svobody, posléze ji vyfoukneme. Lidské vztahy jsou o vůli být spolu, bez zdi. Lennonova zeď zůstane v Praze jako symbol svobody, která každou zeď zbourá,“ říká Michel Fleischmann, velvyslanec České republiky v Paříži.

Ve čtvrtek 20. října proběhlo v Paříží před Pantheonem oficiální představení projektu za účasti autorů a vzácných hostů. Na pódiu vystoupil také zpěvák, textař a kytarista Thom Artway, který aktuálně patří k nejuznávanějším mladým muzikantům české hudební scény.

„Thom Artway se řadí do generace písničkářů, kteří vyrůstali s kytarou v ruce na ulicích světových měst. Má podobný příběh, jako jeho slavnější irský hudební kolega Ed Sheeran. A navíc jako busker začínal hrát u Lennonovy zdi v Praze,“ vysvětluje spoluorganizátor projektu a kulturní producent Robin Suchánek důvod, proč si pro vystoupení vybrali právě tohoto zpěváka.

Thom Artway mimo hraní u Lennonovy zdi strávil také pět měsíců v Austrálii, kde se věnoval cestování a pouličnímu hraní. Když vydal svůj první singl I Have No Inspiration, okamžitě se stal hitem a na více než rok a půl ovládl přední příčky českých hitparád. Za svou kariéru vydal zatím tři řadová alba, za která posbíral mnoho ocenění nejen v Česku, ale i v zahraničí. Fanoušci jej mohli slyšet například na legendárním festivalu Sziget v Maďarsku, na showcase festivalech The Alternative Great Escape v UK, Waves Vienna ve Vídni, MaMA v Paříži či BUSH v Budapešti.

Videoklip: https://www.youtube.com/watch?v=LLklH8cwUi4

 

Na nové podobě zdi se podíleli tito umělci:

Mariano Grandval – Austria, Garance Coppens – Belgium, Nikola Rumenov Mihov – Bulgaria, Boris Bare – Croatia, Yeti Yeti – Cyprus, Lenka Brázdilová – Charlien – Czech Republic, Jan Wessel – Denmark, Martin Roosna – Estonia, Maria Wolfram – Finland, Anaëlle Bouard – France, Denis Klatt – Germany, Aikaterini Kanakaki – Greece, Fork Imre – Hungary, Vanessa Power – Ireland, Mattia Varini – Italy, Eriks Caune – Latvia, Ettoja – Lithuania, Iva Mrázková & Pitt Brandenburger – Luxembourg, Sara Pace – Malta, Jesse Safier – Netherlands, Noriaki – Poland, Hugo Lami – Portugal, Robert Obert – Romania, Andrea Klváčková – Slovakia, Azram Ramz – Slovenia, Carlota Corzo Álvarez – Spain, Xenja Jonsson – Sweden, Viktoriia Savchuk – Ukraine, Pippip Ferner – Norway

 

Co-Curators of the artists selection:

Giovanna Aguirre & Lars Jonnson – Sweden, Melanie Von Schilling & Kiki Hahner – Germany / Czech Republic, Misha Lebeda – Czech Republic / Belgium, Carlota Corzo Álvarez – Spain, Michal Štochl – Czech Republic, Robin Suchánek – Czech Republic

 

Historie Lennonovy zdi:

John Lennon, frontman legendárních Beatles, se stal obětí atentátu v New Yorku 8. prosince 1980. Bezprostředně poté začali lidé na zeď v Praze malovat graffiti připomínající jeho život a myšlenky. K tomuto spontánně vytvořenému pietnímu místu postupně začaly proudit stovky lidí, kteří zde pokládali květiny a zapalovali svíčky. Komunistický režim brutálně potlačoval všechny tyto aktivity. Proto byly také texty a malby vyjadřující touhu po svobodě a míru mnohokrát zabíleny. Lidé je ovšem obratem na zeď opět dopsali.

Během desítek let vznikaly historické vrstvy mnoha dalších maleb. Po Sametové revoluci v roce 1989 se Lennonova zeď konečně stala svobodným místem pro vzkazy a umělecké vyjádření. Je to jedno z pěti nejnavštěvovanějších míst v Praze.

Lennonova zeď je symbolicky spojena s mírumilovným odporem vůči násilí a nespravedlnosti kdekoli na světě. Zeď inspirovala mnoho umělců po celém světě k vytvoření její kopie. Jen v Hong Kongu jich je 77.

Než vznikla čerstvá malba, která bude odhalena ve Štrasburku a v Paříži, předposlední tvář Lennonovy zdi vznikla společně s desítkami umělců z České republiky i zahraničí v roce 2019 při příležitosti oslav 30. výročí od pádu komunistického režimu. Tuto malbu inicioval český výtvarník Pavel Šťastný, který je také autor loga Občanského fóra, symbolu Sametové revoluce.

Sdílejte
Check icon Error icon