Letní koncertní cyklus „Praha, Klasika..“ bude v Praze a dalších městech probíhat již po sedmé. Letošní festival vyvrcholí srpnovými koncerty na počest stého výročí oficiálního navázání vztahů mezi Českou republikou a Japonskem. Toto výročí je vynikající příležitostí také ke shrnutí dosavadní mnohaleté plodné spolupráce festivalu s japonskými partnery.
Pod vedením dirigenta Jiřího Havlíka a za doprovodu Symfonického orchestru orchestrální akademie Filarmonietta Praga vystoupí v koncertu pro flétnu, housle a orchestr Bohuslava Martinů dva jedineční sólisté: za českou stranu fenomenální houslista Pavel Šporcl a za japonskou sólo flétnista České filharmonie, Japonec Naoki Sato. Pražský komorní balet pak bude na koncertním pódiu Rudolfina tančit vůbec poprvé.
„Našeho partnerství s Mezinárodním hudebním festivalem Praha, Klasika.. si velmi vážíme a na letní představení pod jeho hlavičkou se moc těšíme,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Festival si za dobu svého trvání již vydobyl velmi dobré renomé. Podporují jej a zaštiťují nejrůznější význačné osobnosti českého kulturního života. Výjimečným orchestrálním uvedením představení Holoubek a Po zarostlém chodníčku v rámci letošního festivalu Pražský komorní balet velmi důstojně připomene odkaz svého zakladatele prof. Pavla Šmoka.“
Vstupenky na představení je možné zakoupit na: www.prague-classics.cz / www.goout.net
Slavnostní závěrečný koncert 7. mezinárodního hudebního festivalu „PRAHA, KLASIKA..“ v Praze
JANÁČEK – MARTINŮ – DVOŘÁK
Pátek 21. srpna v 19:30, Rudolfinum, Dvořákova síň
Leoš Janáček – Po zarostlém chodníčku
Bohuslav Martinů – Koncert pro flétnu, housle a orchestr
Antonín Dvořák – Symfonická báseň Holoubek, op. 110
Pražský komorní balet
Naoki Sato – flétna (Japonsko)
Pavel Šporcl – housle (Česká republika)
Symfonický orchestr Filarmonietta Praga
Dirigent: Jiří Havlík
Slavnostní závěrečný koncert 7. mezinárodního hudebního festivalu „PRAHA, KLASIKA..“ v Sedlci u Kutné Hory
JANÁČEK – MARTINŮ – DVOŘÁK
Sobota 22. srpna v 19:30
Chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, Kutná Hora – Sedlec
Leoš Janáček – Po zarostlém chodníčku
Bohuslav Martinů – Koncert pro flétnu, housle a orchestr
Antonín Dvořák – Symfonická báseň Holoubek, op. 110
Pražský komorní balet
Naoki Sato – flétna (Japonsko)
Pavel Šporcl – housle (Česká republika)
Symfonický orchestr Filarmonietta Praga
Dirigent: Jiří Havlík
Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor s pětapadesátiletou historií, jehož zakladatelem byl legendární choreograf Pavel Šmok. V současnosti je soubor provozován obecně prospěšnou společností BALET PRAHA o. p. s. Za více než půl století úspěšné činnosti a umělecké tvorby prošel Pražský komorní balet cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění České republiky a hlavního města Prahy v zahraničí (Izrael, Libanon, Indie, Čína, Austrálie, Kuba, Taiwan, Německo, Lucembursko, Thajsko, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Jižní Korea, Polsko, Mexiko) a získal řadu významných ocenění.
Tvář Pražského komorního baletu v tuto chvíli reprezentuje osm stálých tanečníků a sedm stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, vlastní technický tým a management. Spolupracovali jsme s mnoha známými jmény choreografické scény (Lukáš Timulák, Jiří Pokorný, Mário Radačovský, Marek Svobodník, Ondřej Vinklát, Tomáš Rychetský, Hana Polanská Turečková), rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla a tvůrce evropského formátu, uměleckou vedoucí je Linda Svidró. Pro Pražský komorní balet vytvořil Petr Zuska před rokem kritiky ceněné a divácky velmi úspěšné představení Kytice, za ztvárnění hlavní role v této inscenaci získal pak na podzim 2019 sólista souboru Dominik Vodička Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo, a Petr Zuska Cenu za nejlepší choreografii celostátní přehlídky Balet 2019.