Navigace

Praha 10 získala za web tlumočený pro neslyšící cenu Zlatý erb

19. 3. 2018
Vítek Novák

PRAHA: Městská část Praha 10 každoročně získává oceněnív soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Letoszískala dvojíocenění – v kategorii „Nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu proneslyšící.

Webové stránky Prahy 10 jsou pravidelně hodnoceny jako jedny z nejlepších v Praze, v loňském roce i letos se umístily na druhém místě. 

 
Od ledna 2018 jsou některé části webových stránek a sociálního portálu Prahy 10 přetlumočeny do českého znakového jazyka. Neslyšící občané tak mohou získat informace o základních životních situacích v jazyce, který je jim přirozený – což psaná čeština není. Změnu prosadila radní pro informační technologie MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová (Strana zelených). Projekt Deaf Friendly byl uskutečněn ve spolupráci s neziskovou organizací Pevnost, která sídlí v Praze 10. 
 
“Sluchově postižení získají díky překladu každodenních situací do znakového jazyka opět více nezávislosti na pomoci okolí. Životní situace v Praze 10 přeložené do znakového jazyka jsou praktickou ukázkou toho, že tzv. smart city nemusí být jen prázdné označení, ale že informační technologie mohou pomáhat zdravým lidem i osobám s hendikepem v řešení každodenních problémů. Málokdo z nás slyšících si uvědomuje, jak náročný je život lidí se sluchovým postižením. Pro neslyšící je čeština v zásadě cizí jazyk, který se musí učit tak jako se zdraví lidé učí třeba angličtinu. Neslyšící často nerozumí dobře česky psaným textům a znakované video je na češtině nezávislé,“ říká radní z Prahy 10 Ivana Cabrnochová. „Vystudovala jsem péči o zdravotně postižené na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a proto se snažím myslet na zájmy hendikepovaných při každé změně, kterou na radnici prosadíme,“ dodává Cabrnochová.
 
„Snažíme se o to, aby byla městská část otevřena všem skupinám obyvatel, snažíme se vycházet vstříc všem jejich potřebám. Tento projekt má navíc celorepublikový přesah, protože až na některé drobnosti jsou úřední postupy všude stejné, takže naše překlady využijí neslyšící od Aše až po Zlín,“ říká radní pro sociální oblast Ondřej Počarovský (TOP 09).

Ve spolupráci s odborníky, kteří se tlumočení do znakového jazyka věnují, vytipovala Praha 10 základní životní situace, které byly přetlumočeny. Neslyšící se tak ve videích ve znakovém jazyce na webu městské části dozví, jak zažádat o občanský průkaz, nebo o nároku na různé příspěvky a dávky. Videopřeklady se zobrazí každému uživateli prohlížeče Google Chrome poté, co si do počítače stáhne zdarma Deaf Friendly rozšíření.

Ukázku videa z webu www.praha10.cz najdete zde: https://youtu.be/IiFV3zgKtlc
Kontakt: Ivana Cabrnochová, 724 040 285

Pro zobrazení znakovaných videí na webu www.praha10.cz je třeba zdarma nainstalovat do prohlížeče Google Chrome rozšíření Deaf Friendly. 

Více o rozšíření najdete ve videu na adrese:https://www.youtube.com/watch?v=wJslfcIYI6w

Rozšíření stáhnete z odkazu na této stránce: http://deaffriendly.cz/deaf-friendly-rozsireni

Deaf Friendly rozšíření pro Google Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/deaf-friendly/nkdddgjkkjdidpbljjemngcmbnagmac

 
 

Vítek Novák
gsm: 605759814

Sdílejte
Check icon Error icon