Inkluzivní vzdělávání neslyšících dětí, žáků a studentů v současném českém vzdělávacím systému: Ano, či ne? A pokud ano, za jakých podmínek? Téma velmi citlivé, a to především z pohledu rodičů (slyšících i neslyšících) dětí s handicapem sluchu. Na inkluzi existuje řada pozitivních i protichůdných názorů napříč všemi zúčastněnými stranami (rodiče, lékaři, pedagogové, politici).
Odpovědi na tyto otázky budou v první části konference hledat zástupci Ministerstva školství, České školní inspekce společně s představiteli komunity neslyšících i speciálních pedagogů pracujících s dětmi včetně ochránkyně veřejných práv. Jedním z hostů bude i Petr Vysuček, ředitel Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, která se rovněž podílí na konferenci.
Odpolední blok bude věnován možnostem, jak odstranit komunikační a informační bariéru mezi neslyšícími a většinovou společností.
Informace o přípravě novely O rozhlasovém a televizním vysílání, vstřícné vůči neslyšícím, poskytne náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. Poté analytička Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Soňa Tichá pohovoří na téma Zpřístupňování televizního vysílání osobám se sluchovým postižením z pohledu regulačních orgánů.
Konference Neslyšící a bezbariérová společnost je určena především politikům, zástupcům státní správy a poslancům. Jejím cílem je otevřít diskuzi pro širokou veřejnost, především pro rodiče (slyšící i neslyšící) neslyšícího dítěte, kteří se budou rozhodovat, do jaké školy umístit své dítě tak, aby byly plnohodnotně naplňovány jeho vzdělávací potřeby v oblasti komunikace, sociálně kulturních potřeb a celkového osobnostního vývoje.