Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR: Příručka se jmenuje Kroniky a kronikáři, vtištěné podobě vycházídvakrát vroce, letos už podvacáté,avydává jicelostátně známý kronikář a publicista Mgr. Tomáš Hromádka. Příznivci internetové komunikace ji najdou naadrese:http://www.kronikari.info. A ještě drobnost – toto periodikum je dosažitelné také na Slovensku.
Výtah z posledního čísla
Začněme titulky článků: Přílohy považuji za nejdůležitější, Kronikář Čeněk Hořava, Druhé kronikářské setkání mikroregionu Zábřežsko, V Nové Roli se konala výstava, Desetiletí Kosmase počtvrté, Jak vést obecní kroniku v elektronické podobě s následným vytištěním, Anketa – Co považujete při zpracování elektronické kroniky s následným vytištěním za nejdůležitější?, Přečetli jsme za vás, Setkání kronikářů Veselska a spřátelených obcí Soběslavska, V Nechanicích se konalo netradiční setkání, Setkali se kronikáři Jihočeského kraje, Obec Mokré v roce 2018 křtila dvě publikace, Z kronikářské poradny, Termíny kronikářských seminářů a setkání, Kronikářský balíček, Informace o zpravodaji Kroniky a kronikáři.
Stručné nahlédnutí do článků
Přílohy … Cituji: Překvapuje mne, že spousta kronik je prý bez příloh. Já kronikařím deset let a musím říct, že přílohy považuji stále za důležitější součást kroniky… Je hezké být součástí komunity, když na akcích fotím, už volají: „Jéé, budeme v kronice!“ A věřím, že za pár let se přijdou podívat zas… Ještě je samozřejmě otázka, jak dlouho vydrží fotografie do budoucna?… A zálohy se přehrávají na novější a novější média, takže klidně a radostně foťme a přikládejme, napsala T. Cimburková, kronikářka obce Velké Přítočno.
Kronikář Čeněk Hořava – psal kroniku obce Hrabišín (okres Šumperk) 43 let. Letos oslavil 82 let a rozhodl se předat psaní mladším… Když jsem se po příjemném povídání loučila, bylo mi dobře na srdci a myšlenky se ubíraly k tomu, že jsou mezi námi lidé, kterým kroniky nejsou lhostejné, říká E. Petrášová, kronikářka obce Rohle. Dodejme, že od stejné kronikářky byste mohli nahlédnout také do mikroregionu Zábřežsko, které doplnila fotografiemi. Desetiletí Kosmase – již počtvrté se sešli kronikáři a přátelé historie Soběslavska, a to v prostorách pražské katedrály.
Jak vést obecní kroniku?
Odpověď na tuto základní informaci najdou na několika stránkách začínající kronikáři a napsal ji celostátně známý vydavatel časopisu Tomáš Hromádka.
Závěr letošního čísla 1 – 2
Stručné pojednání napsal nejmladší kronikáři, který působí v Ostravě. Čtvrt století naopak sepisuje historii Chebu J. Turek. Obsah doplňují informace o setkávání kronikářů na Soběslavsku, v Nechanicích v okrese Hradec Králové nebo v Jihočeském kraji. Že však také kronikářky dokážou vytvořit zajímavé knižní publikace, o tom svědčí příklad z malé obce s názvem Mokré v Orlických horách. Odtud pochází jídelní receptář minulosti i dneška od D. Honsnejmanové. V další své publikaci připojila zajímavá data svého působiště v letech 1390 – 2016. A poslední stránky Zpravodaje? Ty patří kronikářské poradně, informacím o loňských událostech mezi kronikáři a termíny budoucích setkávání od srpna do ledna 2020. Navíc ještě Kronikářský balíček – čili nabídku vhodných pracovních „potřeb“ nejen pro začínající kronikáře.