Navigace

Pomoc památkám

8. 2. 2018
Bc. Markéta Žitná (Dědková)

LIBERECKÝ KRAJ:Zcelkové částky 12,6 mil. Kč, kterou rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu odsouhlasili radní a vúterý i krajští zastupitelé, připadne 4,9 mil. Kč na obnovu památek vLibereckém kraji. Jeden milion obdrží Město Dubá na další etapu rekonstrukce unikátní sušárny chmele vDubé. Celkové náklady na její obnovu jsou vyčísleny na cca 20 mil. Kč.

Po jednom milionu podpoří kraj obnovu zámku ve Stvolínkách, kostela sv. Jana Křtitele ve Zdislavě a kaple sv. Jana Nepomuckého ve Sloupu v Čechách. V těchto případech se jedná o rekonstrukci střech tak, aby následně mohla pokračovat úplná obnova objektů.

Posledním podpořeným projektem je rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, kde postupně vzniká, za velké osobní iniciativy členů spolku Dubáci, první živoucí skanzen lidové architektury na území Libereckého kraje. „Jedná se o spolek historiků, etnografů a dalších nadšenců, kteří nejenže rekonstruují památky, ale také obnovují již téměř zapomenuté tradice, či dávají základy novým,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Liberecký kraj přihlíží při výběru památek, jejichž obnovu podpoří výraznější částkou, také k tomu, jaký je záměr majitele z hlediska využití památky pro život místní komunity.

 

Sbírky krajských muzeí a galerie obohatí předměty za 2,8 mil. Kč

Mimořádně vysokou částku 2,8 mil. Kč poskytne kraj na nákup nových sbírkových předmětů do Oblastní galerie a Severočeského muzea v Liberci a také do Muzea Českého ráje a Vlastivědného muzea v České Lípě. „Sbírky Oblastní galerie se tak budou moci rozšířit o odbornou komisí doporučená výtvarná díla předních českých výtvarníků, jako například Magdaleny Jetelové, Zdeňka Sýkory a Anny Hulačové,“ komentuje posilování sbírkového fondu radní Vinklátová.

Severočeské muzeum v Liberci pořídí z příspěvku kraje výjimečný porcelán, svítidla či nábytek, například od Maxima Velčovského. Muzeum Českého ráje pořídí sbírku známého libereckého knihaře Michaela Plátka a granátové šperky a Vlastivědné muzeum v České Lípě plánuje zakoupit sbírku ptačích vajíček od 160 druhů ptáků, dermoplastické preparáty našich druhů ryb pro expozici „Rybářství a rybníkářství na Českolipsku“ či sbírku mineralogických a paleontologických exponátů pro expozici „Těžba uranu na Českolipsku“.

„Setkáváme se s názorem, že sbírky v muzeích narůstají a že by bylo třeba počet sbírkových předmětů redukovat. To je velký omyl a neznalost Zákona 122/2000 Sb. o ochraně sbírek muzejní povahy. Sbírkotvorná činnost muzejních institucí není žádná dobrovolná aktivita. Pokud navíc nebudeme v tomto ohledu systematičtí a aktivní, postupem času se pro nás umělecké předměty budou stávat nedostupnými,“ vysvětluje nákup uměleckých děl Květa Vinklátová. Podle ní se u uměleckých děl rozdíly mezi nákupem v ranějších obdobích tvorby umělce a v obdobích, když už má vybudované jméno, mohou pohybovat až v řádech statisíců. „V takové situaci by bylo velmi neprozíravé nákupy odsouvat. Máme navíc možnost žádat o další prostředky z dotačního fondu ministerstva kultury na nákup uměleckých děl mladších 50 let. Tuto možnost využijeme, a pokud se nám podaří uspět, budou sbírky liberecké galerie obohaceny o veškeré položky, doporučené nákupní komisí pro letošní rok. To je historicky poprvé,“ dodává Vinklátová.

 

Muzea vylepší a rozšíří své expozice, galerie bude ozvučená

Další peníze pomohou vylepšit stav budov krajských příspěvkových organizací. Na jejich rekonstrukce či úpravy komfortu pro návštěvníky kraj z hospodářského výsledku vyčlenil 4,9 mil. Kč. Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě zrekonstruuje zahradu Šatlavy, kde je archeologická expozice nebo stodolu Vísecké rychty pro novou expozici zemědělské techniky. V hlavní budově v České Lípě budou také vybudovány bezbariérové přístupy do jednotlivých expozic.

Muzeum Českého ráje bude projektovat rekonstrukci domu čp. 72, který bezprostředně sousedí s hlavní budovou muzea. Díky výstavbě nové horolezecké expozice přišlo muzeum o dílny, sklady a přednáškový sál. V rekonstruované budově tak vznikne prostor pro zázemí, sklady, restaurátorské dílny a také výstavní sál s expozicí fotografií předního českého fotografa Viléma Heckela.

Poslední položkou z vyčleněné částky je zahájení přípravných prací pro ozvučení hlavního sálu galerie Lázně v Liberci. „Samozřejmě respektujeme, že galerie Lázně je především výstavní prostor. Odehrává se tady celá řada kulturních a společenských akcí. Budova však byla vystavěna jako lázeňský prostor a akustika je tak špatná, že bez ozvučení není možné některé akce pořádat. Již ve druhé či ve třetí řadě neslyšíte, co říká řečník na pódiu. Po posouzení akustikem víme, že existuje pouze řešení, a to je elektronické ozvučení prostoru. V letošním roce proběhnou přípravné práce, tedy jednání s památkáři, projektování, atd. a v příštím roce bychom rádi prostor ozvučili,“ popisuje záměr radní Květa Vinklátová.

 

ZDROJ

Sdílejte
Check icon Error icon