TOP 10 středních Čech
Prvním z nich je POUTNÍ MÍSTO MAKOVÁ HORA Oddechněte si od všednodenního konzumního shonu…
LÁZNĚLIBVERDA: Skalnaté vrcholky, ferrata, singltrek nebo hejnická bazilika či kolonáda Lázní Libverda jso pro mnoho Čechů málo známé poklady Jizerských hor. Nepříznivé podnební podmínky umožňují uspořádání větších kulturních akcí vobdobí mimo zimu. Květen je měsícem, kdy je zde zahajována lázeňská sezóna a kdy sem začíná přijíždět největší část návštěvníků.
Vedle Frýdlantu v Čechách začíná bohatý kulturní život pulsovat v Lázních Libverda. Druhým květnovým víkendem nabídne obec spolu s lázeňskou správou celou řadu akcí pro klienty, kteří setrvávají na léčebných pobytech nebo přijíždějí krátkodobě. Pobaví se i místní; kulturní program je zaměřen spíše na starší generaci nebo děti.
V Lázních je dobře vybavené informační centrum a po celou sezónu mají hosté možnost bohatého a kulturního vyžití. Svou polohou Lázně mohou nabídnout nejen výlety do Jizerských hor, ale také do nedalekých lázní Swieradow Zdrój nebo německých Lázní Joinsdorf. Zajímavý je hrad Czocha nebo zřícenina gotického kostela v nedalekém Zawidowě. Nabídky zájezdů do Německa zahrnují návštěvu Žitavy, Zhořelce, Budyšína.
V lázeňských zařízeních jsou pravidelně organizovány taneční zábavy, koncerty a přednášky. Každých čtrnáct dnů si mohou lázeňští hosté vyslechnout vyprávění o Jizerských horách, Ještědském hřbetu nebo Památkách duchovní kultury Lužických Srbů Horní Lužice. V květnu je zahájena výstava fotografií an téma Věčná inspirace.
První zmínky o malé obci jsou v urbáři z druhé poloviny 14. století a v té době se objevují i zprávy o léčivosti místní vody. S věhlasem poutního kostela v Hejnicích sem přichází velké množství poutníků, kteří putovali z Lužice, je Libverda známá již v 15. století. Vodu z minerálního ptamene nazývali Boží vodou a považovali ji za léčivou. Zpočátku byl pouze jeden pramen, jehož vodu využívali i slavní panovníci – saský kurfiřt August I. nebo generalissimus vévoda Albrecht z Valdštejna, který trpěl syfilidou a nechával si léčivou vodu posílat do bitevního pole.
Významný rozvoj obce započal po třicetileté válce, kdy přešla pod panství rodu Gallasů, Kristián Josef Gallas je považován za zakladatele lázní. Po tehdejším chemickém prověření vody je obec Libverda místem s léčivou minerální vodou a tudíž lázeňským místem od roku 1785. Z významných osobností se zde léčila ruská kněžna Alexandra Fjodorovna, německý skladatel Carl Maria Weber, který zde byl inspirován k opeře Čarostřelec, filolog Josef Jungman a další.
Při zahájení lázeňské sezóny vystoupí např. soubor seniorek Matylda a Tylda nebo cimbálová kapela Dušana Kotlára. Návštěvníci se mohou seznámit se zařízením lázní a pobavit se při kulturních vystoupeních po celý den.