Sonda do kulturního života Velvar – se starostou Radimem Wolákem
Ó, Velvary, ó, Velvary, kde jsou mé tolary? Jed jsem, pil jsem, hodoval jsem, hezké…
Soutěžilo se ve dvou kategoriích
Své kroniky prezentovaly zejména obce s menším počtem obyvatel, pro něž byly vytvořeny dvě kategorie. Do první – s počtem obyvatel do 500 – se zařadilo 28 obcí, do druhé kategorie – s počtem obyvatel nad 500 – pak 30 obcí.Největším městem v této kategorii byl Hrádek, v němž žije 2877 obyvatel.
Funkce předsedy šestičlenné hodnotitelské komise se ujal ředitel Státního oblastního archivu v Plzni, Mgr. Petr Hubka.
Kritéria pro hodnocení:
Obsahová a stylistická úroveň
Soulad s právními předpisy (zákon č. 132/2006 Sb. o kronikách obcí)
Grafické ztvárnění (ručně psané nebo zpracované na počítači), popř. ilustrace
Struktura kroniky (tematické členění)
Kvalita dokumentace současného dění v obci
Přílohy ke kronice (fotografie, výstřižky z novin, plakáty, pohlednice atd.).
Kronikáři získali i čestná uznání
Členové hodnotitelské komise neměli snadný úkol, protože kroniky měly vysokou úroveň, a vybrat z nich ty nejlepší bylo opravdu nelehké. Plzeňský kraj také ocenil všechny přihlášené kronikáře knihou a originálním plnicím perem značky REGAL.
Obdivuhodná kvalita zápisů, fotodokumentace a příloh vedla také k tomu, že se hodnotitelská komise rozhodla udělit i několik čestných uznání. Za stavební a historickou dokumentaci vývoje obce je získal Nehodív, Útušice, Jarov a Přívětice, za výstižnou dokumentaci současného života Kovčín, za komplexní dokumentaci Zdemyslice.
Dále si ocenění odnesly obce Chrást, za bohatou dokumentaci a popularizační činnost, Koryta, za strukturovanou kroniku se sociologickým dokumentem, Líně, za estetický vzhled kroniky a Němčovice, za bohatou dokumentaci současného života obce. Kronikáři pak obdrželi sadu značkových kuličkových per a publikaci.
Šest nejlepších kronik
Ocenění nejlepším kronikářům a zástupcům obcí předávala při závěrečném slovu sama hejtmanka Milada Emmerová. První místo bylo ohodnoceno odměnou v hodnotě pět tisíc, druhé třemi tisíci a třetí dvěma tisíci korun. Kronikáři dále získali kaligrafickou sadu se značkovým perem, násadky a pečetidlo a také odbornou publikaci.
V první kategorii do 500 obyvatel se nejlépe umístil Štichov z okresu Domažlice. Jeho kronika má smysluplné desetinné třídění, dokumentace je pečlivě popsána a kronika i její přílohy výstižně mapují život malé komunity (79 občanů) s reflexí významu mezilidských vztahů. Nechybí ani propojení popisu současnosti s historickými exkurzy a navíc se úroveň jejího vedení neustále zvyšuje.
Druhé místo získaly Mlečice s 256 obyvateli, okres Rokycany. Zápisy v jejich kronice mají všechny náležitosti, jsou přehledné, věcné a strukturované. Ke snadné orientaci přispívá označení jednotlivých kapitol na okraji zápisů. Kronika je psána ručně a krasopisně. Text doprovází bohatá fotodokumentace, která navíc zachycuje jak všechny stávající objekty, tak průběžně i další stavební vývoj.
Za zmínku stojí i ta skutečnost, že samostatnou kroniku vede i část obce Mlečice, a to Prašný Újezd s pouhými 39 obyvateli.
Třetí místo připadlo obci Sulislav se 185 obyvateli, okres Tachov. Text této kroniky je přehledný a dobře vystihuje dění v obci. K tomu přispívá metodicky pozoruhodné desetinné třídění umožňující navíc další rozšiřování témat. Kronika je psána ručně, cituje zdroje informací, přibližuje kulturní, demografické i přírodní poměry. Velmi kvalitní přílohy přinášejí kromě informací o současnosti i řadu historických materiálů, a to buď originálních, nebo v kopiích, a také ohlasy a komentáře z regionálního tisku komentující dění v této obci. Detailní obraz života Sulislavi dotváří bohatá a rozsáhlá fotodokumentace.
V druhé kategorii nad 500 obyvatel obdržela první místo obec Strašice s 2379 obyvateli, okres Rokycany. Strašická kronika je zajímavě rukopisně vedená a má vynikající estetickou úroveň. Kronikář se věnuje památkám, osobnostem a přírodě, nechybí retrospektiva starých řemesel nebo informace o již zaniklém průmyslu. Opomenuta není ani historie zdejších objektů. Krasopisně psané záznamy doprovází řada ilustrací a bohatá fotodokumentace. K přehlednosti textu přispívá rejstřík. Po formální a uživatelské stránce jde o přátelskou kroniku s kontinuálním systémem zápisů.
Druhé místo získala obec Petrovice u Sušice s 611 obyvateli, okres Klatovy. Záznamy v její kronice přinášejí hodnotnou reflexi současného života a informace jsou vzájemně provázané. Materiály vztahující se k historii obce jsou výstižně a pečlivě popsány, zápisy mají vysokou informační hodnotu. V kronice navíc nalezneme dobře zpracované téma zdejších rodáků. Text doprovází řada ilustrací. Kladně hodnotila komise také četnost příloh, i těch monotematických, a jejich obsáhlý seznam. Ke kvalitě a přehlednosti kroniky přispívá značení jejích kapitol.
Na třetím místě stanula obec Mochotín s 925 obyvateli, okres Klatovy. Tato fundovaně psaná kronika kladoucí důraz na hodnotu informací přináší i plánek obce a místních částí nebo topograficky věcný popis. Její text má velice pěknou úpravu, doplňují jej ilustrace, nechybí ani označení kapitol. Zápisy jsou provázány s dokumentační přílohou formou odkazů. Vzorně je vedena fotodokumentace, bohaté přílohy obsahují např. i přehled společenských organizací působících v obci do roku 2004. Fotodokumentace spolu s přílohami tak vytvářejí „papírové muzeum“ originálních dokladů.
Shrnutí
Odbornou přednášku nazvanou „Význam kronik pro regionální sebevědomí“ přednesla ředitelka Galerie a muzea severního Plzeňska v Mariánské Týnici PhDr. Irena Bukačová, členka hodnotící komise.
Mgr. Petr Hubka, ředitel Státního okresního archivu v Plzni a předseda hodnotitelské komise, pak zobecnil poznatky získané během práce komise s kronikami přihlášenými do soutěže.
Redaktorka časopisu Místní kultura (internetovou verzi vydává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu v Praze) Mgr. Eva Veselá, která se problematikou kronik dlouhodobě zabývá, se jako členka hodnotící komise soustředila na metodické vedení kronik.
Velkým kladem celé soutěže byla i skutečnost, že všechny hodnocené kroniky byly v sále vystaveny. Kronikáři tak dostali příležitost seznámit se s prací svých kolegů z téměř celého Plzeňského kraje a navíc si mohli navzájem vyměnit své zkušenosti a poznatky.
Slavnostní rámec
Vyhlášení výsledků proběhlo za účasti nejvyšších představitelů Plzeňského kraje – hejtmanky Milady Emmerové, náměstka hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, fondy EU a informatiku – Ivo Grünera a dále člena rady pro oblasti školství, mládeže a sportu – Jiřího Stručka. Právě jejich účast potvdila skutečnost , že si kraj potřebné, ale nelehké a mnohdy nedoceňované práce obecních kronikářů váží.
O vynikající organizaci a moderování akce se postaral odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Plzeňského kraje, jmenovitě vedoucí Ing. arch. Miloslav Michalec, člen hodnotící komise, a jeho zástupkyně Ing. Alena Svobodová, která působila jako tajemnice hodnotící komise. Kulturní program zajistili Terezka Michalcová hrou na flétnu a Petr Vacek na akordeon.
V neposlední řadě k výbornému průběhu této soutěže přispěl i výběr místa konání, tedy působivého historického prostředí sálu Měšťanské besedy. A všichni kronikáři Plzeňského kraje se již mohou těšit na druhý ročník, který proběhne v roce 2011.