Inscenační tým v čele s režisérkou Irenou Žantovskou, která v DJKT v minulosti režírovala například Mámení mysli nebo Zabijáka Joea, připravuje inscenaci, jež by měla zaujmout děti i dospělé. Z důvodu snazšího pochopení děje využije režisérka v baletu i mluvené slovo. „Specifikou našeho představení je to, že jsme na jeviště vedle tanečníků přivedli i činoherní postavu samotného básníka a hudební sekvence proložili nahrávkou přednesu vybraných veršů v podání činoherců DJKT,“ přibližuje inscenaci režisérka. „Bude to takové divadlo na divadle,“ doplňuje k tématu choreograf Richard Ševčík, „postava Erbena, kterou ztvární člen činohry DJKT Jaroslav Matějka v alternaci s hostujícím Jiřím Srncem, bude spojovacím článkem, který částečně zasahuje do děje, například něco pozmění, upraví či zápletku posune dál.“ Výtvarnou stránku inscenace má na starosti Aleš Valášek, který se v DJKT podílel již na dvaceti inscenacích, mimo jiné na pohádkách Malá mořská víla a Plzeňský pověsti.
V tanečním světě patří inscenování Kytice či jejich částí spíše mezi výjimky, třebaže ji v minulé sezóně uvedl Pražský komorní balet. Doposud se diváci v Plzni mohli setkat pouze s uvedením balady Svatební košile na hudbu Jana Nováka v choreografii Jiřího Němečka v rámci komponovaného večera v roce 1955. Nyní se diváci mohou těšit hned na čtyři balady z Erbenovy Kytice: Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Svatební košile, které režisérka Irena Žantovská společně s choreografem Richardem Ševčíkem převedou do taneční podoby na hudbu ze stejnojmenných Dvořákových symfonických básní a z rozsáhlé kantáty Svatební košile. „Náš soubor se snaží pravidelně přinášet inscenace, které se v Plzni objevují poprvé,“ vysvětluje výběr titulu šéf souboru Jiří Pokorný a dodává: „Básnická sbírka Kytice patří bezesporu ke zlatému fondu české kultury a inspiruje k různým způsobům zpracování. Jsem velmi rád, že právě tento titul můžeme našim divákům nabídnout a ukázat jim, že Kytice není jen povinná školní četba.“
Irena Žantovská – pedagožka a režisérka, která spolupracovala s divadly napříč celou republikou, např. Národní divadlo Praha, Divadlo Ungelt, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Městské divadlo Zlín, Národní moravskoslezské divadlo v Ostravě, Divadlo Bez zábradlí, Národní divadlo v Brně. Za inscenaci Monology vagíny získala nominaci na cenu Alfréda Radoka za rok 2002, v roce 2006 získala cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha za televizní film Mistr Jan Hus (scénické oratorium).
Richard Ševčík – dlouholetý sólista plzeňského baletu a choreograf, držitel Ceny Thálie za rok 2014 a Ceny ředitele DJKT za roli Spartaka ve stejnojmenném baletu a Umělecké ceny města Plzeň pro umělce do 30 let za choreografii a režii k baletu Obraz Doriana Graye. Choreografii se věnuje od roku 2010, od té doby vytvořil řadu choreografií k operám, muzikálům a několik celovečerních baletů, Sen noci svatojánské (2012), Obraz Doriana Graye (2014), Oliver Twist (2017) v Divadle J. K. Tyla a Vánoční příběh (2018) na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci.
Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.