Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
PARDUBICKÝ KRAJ: Rozvojové investice projednával v minulých dnech náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek také vRegionálních muzeích vLitomyšli a vChrudimi. Muzejní práce se sice výrazně nemění, ale její prezentace směřuje květší interaktivitě a obměnám expozic. Všechna muzea řeší také problém sukládáním sbírek, a to zejména pak archeologických.
„Co se týká archeologických nálezů, počítáme v příštích letech s centrálním krajským uložištěm v Ohrazenicích, které by na několik dalších let mělo postačit pro celé území našeho kraje,“ říká Roman Línek. Zatím je budoucí archeodepozitář ve stádiu projektování.
Portmoneum upraví dvorek i podkroví
Významné vylepšení pro Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli přinese nový projekt na statické zajištění domu, úpravu zahrady a bývalé prádelny a také podkroví domu. Tam by do budoucna mohl vzniknout prostor pro rozšíření expozice o Josefu Váchalovi. „Letos máme naplánováno projektování a v příštím roce by se mohlo začít s realizací. Celkem máme zastupitelstvem schváleno 5,5 milionu korun,“ uvádí Línek.
Graduál a model města z 16. století
Litomyšlské muzeum plánuje dvě zajímavé novinky. „V naší stálé expozici máme vystavený nejvzácnější sbírkový předmět našeho muzea – graduál literátského sboru z roku 1563, který má několikamilionovou hodnotu. Je sice v ochranné vitríně, ale rozhodně nemůžeme jeho originál vystavovat delší dobu, proto usilujeme o výrobu jeho repliky. Dále bychom chtěli nechat zhotovit interaktivní model města Litomyšl z 16. století, z doby jeho největší slávy,“ vysvětluje ředitel muzea René Klimeš. „Není to levná záležitost, ale rozhodně budeme na oba projekty hledat finanční zdroje ve spolupráci s dalšími partnery a věřím, že budeme úspěšní,“ konstatuje Línek.
Graduál je v podstatě zpěvník. Pořídila ho organizace měšťanů, která se věnovala sborovému náboženskému zpěvu při bohoslužbách. V Litomyšli to byl kališnický sbor. Když při velkém požáru v roce 1560 zpěvné knihy shořely, nechali měšťané u předních mistrů v Praze objednat nový reprezentativní graduál. Kniha vážící 36 kilogramů je svázána v dubových deskách potažených kůží s kováním a obsahuje dnes 520 pergamenových listů (z původních cca 574). Noty a texty písní jsou doprovázeny nádhernými miniaturními malbami, jejichž kvalita řadí litomyšlský graduál k předním dílům svého druhu.
Chrudimskému muzeu roste návštěvnost
Regionální muzeum v Chrudimi cílí zejména na nejmladší generaci a vyplácí se to. „Za první tři měsíce letošního roku máme stejnou návštěvnost, jako za celý rok 2016,“ říká ředitelka Klára Habartová. Pomohla k tomu i výstava Svět kostiček, nebo výstava ořezávátek, která zaujala i slovenskou televizi.
Zdroj a další informace ZDE