„Symboly jsou důležité pro pocit a vědomí našich kořenů. Jsem rád, že se podařilo najít symbolické vyjádření obou výjimečných dnů ve výjimečných osobnostech, a to Janu Opletalovi a svaté Anežce České,“ komentoval radním Mgr. Karel Horčička, MPA, emisi pamětních medailí.
Události obou historických listopadů měly své symboly. Na pamětní ražbu se pro listopad 1939 symbolem stala podoba studenta medicíny Jana Opletala, který byl zraněn při manifestaci proti okupaci Československa 28. října 1939 a na následky svých zranění zemřel. Jeho pohřeb se stal příležitostí k další manifestaci českého odporu. Jeho projev byl tvrdě potlačen. Vysoké školy byly uzavřeny, studenti i část pedagogů uvězněni v koncentračním táboru Sachsenhausen.
Jako symbol roku 1989 byla po zvažování zvolena patronka země, svatá Anežka Česká. Legenda, která vyrostla v lidovém prostředí a pojila se s blahoslavenou Anežkou Českou slibovala, že se svatořečením Anežky České dojdou české země znovu svobody. Blahoslavená Anežka Česká byla svatořečena 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II..
Ražba pamětních mincí byla provedena podle návrhů renomované výtvarnice, akademické malířky Jitky Jelínkové. Průměr samotné ražby je 3 cm, provedena je v mosazi, ale také ve stříbře. Emise stříbrných pamětních medailí je limitovaná.
Oblastní muzeum Praha východ, příspěvková organizace, bude nabízet pamětní medaile zájemcům ke koupi v Arnoldinovském domě čp. 97, v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, hlavním sídle muzea.
ZDROJ: TZ