Sonda do kulturního života Velvar – se starostou Radimem Wolákem
Ó, Velvary, ó, Velvary, kde jsou mé tolary? Jed jsem, pil jsem, hodoval jsem, hezké…
STARÉ MĚSTO: Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky naší vlasti. Byl postaven v letech 1959 – 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské – kostela Na Valách. Areál památníku bohužel dodnes nebyl dostavěn do původně plánované podoby a rozsahu. V důsledku toho současná stálá expozice již nevyhovuje standardním potřebám domácích i zahraničních návštěvníků. Dispozice objektu rovněž neumožňuje zveřejňování výsledků nových archeologických výzkumů, konání vědeckých pracovních setkání a v neposlední řadě neposkytuje téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele.
Vzhledem k významu Uherskohradišťska pro etnogenezi Slovanů, dějiny Velké Moravy a počátky křesťanství v naší zemi přistoupil Zlínský kraj, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Moravské zemské muzeum v Brně k přípravě rekonstrukce a dostavby památníku. Vedle nezbytných oprav střechy, elektroinstalace a oken zde dojde k modernizaci stálé expozice, vybudování moderního prezentačního a obslužného zázemí i vhodných prostor pro vědecko-výzkumné středisko s centrálními studijními depozitáři, odbornou tematickou knihovnou, studijními prostory a zázemím archeologického výzkumu. Vznikne tak ojedinělé Archeologické centrum Velké Moravy středního Pomoraví. V kontextu vznikajícího nového náměstí s kostelem sv. Ducha ve Starém Městě a bezprostřední blízkosti areálu Památníku Velké Moravy s archeologickými pracovišti se tak nabízí jedinečná příležitost ke zrodu významného duchovně-kulturního centra, oslovujícího odbornou i laickou veřejnost nejen naší republiky.
V rámci rozvoje cestovního ruchu Zlínského kraje se rovněž plánuje propojení významných slezských, moravských a slovenských archeologických lokalit formou mezinárodní turistické stezky „Od Velké Moravy k počátkům české státnosti“, přičemž jejím pilotním pracovištěm se stane právě Památník Velké Moravy. Staré Město se tak zařadí mezi velmi atraktivní cíle českých i zahraničních turistů a dostane impulz pro svůj další rozvoj.
Rekonstrukce a dostavba památníku si vyžádá velké finanční prostředky. Ty se snaží poskytnout Zlínský kraj, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Moravské zemské muzeum v Brně ze svých i cizích zdrojů. Realizace první etapy začne v srpnu letošního roku a potrvá do konce roku 2009. Jde o rekonstrukci objektu památníku a o instalaci nové multimediální expozice. Podařilo se nám získat podporu ze Zlínského kraje ve výši 13,602 milionu Kč. Podpora grantu z Islandu, Lichtenštejnska v rámci Finančního mechanismu EHP a norského finančního mechanismu (zkráceně Norské fondy) představuje 13,307 milionu Kč. Druhá etapa bude obsahovat přístavbu Památníku Velké Moravy s výstavními sály pro aktuální krátkodobé výstavy, přednáškovými sály, zázemím pro dětské programy, informačním centrem atd. Svůj domov zde najde i Archeologické centrum Velké Moravy středního Pomoraví – půjde o specializovanou knihovnu, studijní depozitáře a pracovny archeologů. Termín realizace a způsob financování není dosud znám. Zvažuje se období let 2010 – 2015 a finanční krytí by mohlo být s podporou strukturálních fondů EU, Zlínského kraje a státního rozpočtu.
PhDr. Ivo Frolec,
ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti