Sobotní setkání na téma Peroutka
„Rozhlasové komentáře Ferdinanda Peroutky patří do zlatého fondu nezávislé žurnalistiky. Československé vysílání na Rádiu Svobodná Evropa vstoupilo do éteru před 70 lety, už 1. května 1951. V den výročí jsme ale ještě museli mít kvůli protiepidemickým opatřením zavřeno. Proto jsme zvolili sobotu 12. června,” přibližuje ředitel Památníku Zdeněk Vacek. A připomíná, že právě Peroutka byl na Strži pravidelným hostem: „Ve svém letním domě mu dal Karel Čapek k užívání podkrovní pokoj, kterému se přezdívalo Peroutkárna. Tato místnost tvoří poutavou součást stálé expozice.“
„Na Strži přivítáme 12. června zajímavé hosty: účast přislíbil například politolog a historik Martin Nekola, který pohovoří o počátcích Rádia Svobodná Evropa. Vystoupí také předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman, historik Michal Stehlík a laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky – Jindřich Šídlo a Petr Fischer. Jedním z hlavních témat je nikdy nekončící boj demokracie s totalitními režimy,“ říká Vacek. Přednášky doprovodí i komentovaná projekce dosud neznámých barevných diapozitivů z pozůstalosti slavného novináře.
Podle ředitele Zdeňka Vacka nabídne památník v letošní sezóně řadu novinek, včetně rozšíření stálé expozice věnované právě životu a dílu Ferdinanda Peroutky. „Návštěvníci si nově budou moci prolistovat sadu kopií dobového časopisu Přítomnost z kritického období od podzimu 1938 do podzimu 1939. Tedy od Mnichova do začátku druhé světové války. Po jejím vypuknutí byl Peroutka coby šéfredaktor zatčen a následujících šest let strávil v koncentračním táboře,“ vypráví. V pohodlném křesle si bude možné přečíst nezkrácené Peroutkovy články – přesné kopie původních vydání. Přiložený QR kód umožní zájemcům snadný přístup ke kompletnímu digitálnímu archivu časopisu Přítomnost z období 1924-1939.“