Navigace

Památky vstupují do Roku renesanční šlechty

7. 3. 2017
Mgr. Jan Cieslar

ČR: Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, vníž se ohlédnou za nevýznamnějšími renesančními šlechtickými rody naší historie. Na třiceti památkových objektech budou po celý rok probíhat výstavy i doprovodné programy zaměřené právě na renesanci. NPÚ také přichází snovinkou pro neslyšící návštěvníky, kterým začne nabízet elektronické průvodce.

Odborníci památkového ústavu chtějí veřejnosti letos rovněž připomenut význam krajiny a připravují nový ročník ocenění Patrimonium pro futuro. V roce 2017 pak začne i několik významných památkových obnov.

„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínající odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevírá výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představí klíčová umělecká díla z časů císaře Rudolfa II., která jsou ve sbírkách hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu,“ zve návštěvníky na novou sezonu generální ředitelka Naďa Gorycková.

Na výstavě, kterou budou moci návštěvníci zhlédnout do konce dubna, jsou zastoupeny obrazy rudolfínských umělců a skvosty nizozemského, francouzského a německého malířství. „Jde většinou o díla, která v průběhu staletí získali velkorysí sběratelé z rodů, jako jsou Valdštejnové, Schwarzenbergové, Pallaviciniové, Kinští, Blümegenové či Czernin-Morzinové. Výstava je však jen zlomkem rozsáhlého odkazu manýristické kultury v českých zemích. Pro poznání dalších pokladů tohoto slavného období je nutné navštívit samotná aristokratická sídla,“ upozorňuje kurátor Roku renesanční šlechty Michal Konečný.

Vyvrcholení Roku renesanční šlechty přinese výstava Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský na renesančním zámku Březnice věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku. Výstava pořádaná ve spolupráci s Kunsthistorisches Museum Wien bude otevřena od 27. května až do konce října. Na konci června se pak v moravských Bučovicích, které zatím patří k méně známým památkám, otevře zcela nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, kterou doplní nový tištěný průvodce. Do Prahy se Rok renesanční šlechty vrátí opět v říjnu výstavou Podoby a příběhy pořádanou ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Nabídne jedinečnou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.   

Více v přiložené TZ. 

 

Mgr. Jan Cieslar, tiskový mluvčí NPÚ
tel. +420 257 010 206, +420 724 511 225
cieslar.jan@npu.cz

Sdílejte
Check icon Error icon