„Publikované příspěvky je možné roztřídit do dvou tematických skupin. První tvoří články, které čerpají z vědeckovýzkumného projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Představují laickému publiku výsledky bádání na Telčsku. Ve druhé skupině jsou příspěvky odrážející památkářskou praxi a zprostředkovávající poznatky terénních průzkumů“, uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.
První část knihy Památky Vysočiny 2017-2018, která je převážně dílem zaměstnanců Národního památkového ústavu (NPÚ), představují odborné články. Kromě příspěvků týkajících se působení jezuitů a odkazu mecenášky Františky hraběnky Slavatové zde jsou informace o podzemních chodbách fary ve Ždírci, o domech venkovských řemeslníků z počátku 19. století či o hotelu U Nádraží v Telči a jeho nepříznivém osudu.
Druhou část tradičně tvoří akce obnovy, které mají čtenáři přiblížit architektonicky, historicky či umělecky cenné objekty. Tentokrát je pozornost zaměřena na přestavbu Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě a na obnovy barokních fasád v Jihlavě. Čtenář se také seznámí s celkovou záchranou stropu zámecké kaple v Budišově a s obnovou venkovské fary v obci Křeč, která byla nominována na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.
Třetí část publikace vyplňují zprávy informující například o projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Zajímavým tématem bude pro čtenáře jistě projekt Archeologie z nebe. Již druhým rokem se na něm podílí územní odborné pracoviště NPÚ v Telči. Od roku 2019 dokumentuje vybrané archeologické lokality v Kraji Vysočina pomocí dálkového průzkumu (dron, letecké snímkování).
Knihu je možné zakoupit v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči (Hradecká 6) nebo ji objednat na dobírku na e-mailové adrese ampapova.ilona@npu.cz. Její cena je 250 Kč. Bude rovněž k dispozici na e-shopu Národního památkového ústavu (www.npu.cz/e-shop).
Zdroj:
Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Telči