Maňásci, muppeti, stínové loutky, marionety či javajky – jaký je mezi nimi rozdíl, odkud pochází a jak se s nimi pracuje? To vše se teď v Madridu mohou dozvědět návštěvníci interaktivní výstavy loutek Pimprlárium, kterou na mezinárodní festival scénického umění Teatralia přivezlo Divadlo loutek Ostrava ve spolupráci s Českým centrem v Madridu. Děti si mohou jednotlivé typy loutek prohlédnout, přečíst si o nich, případně si je pod vedením lektorů i vyzkoušet či vyrobit vlastní. Výstava potrvá v Regionální knihovně Joaquína Leguina do 28. března.
Autorem výstavy je výtvarník Tomáš Volkmer. Při instalaci využívá jak loutky a části scénografie jiných tvůrců, tak především realizace vlastních návrhů – třeba prostoru dominující dřevěný Strom loutek. Pimprlárium vzniklo před pěti lety k příležitosti 60. výročí Divadla loutek. Od té doby bylo každoročně k vidění v rámci ostravské letní akce Léto s pimprlaty a navštívilo též řadu dalších míst v České republice, například Galerii umění pro děti v Praze. V roce 2016 vyrazilo Pimprlárium do maďarského města Oroszlány, aby – stejně jako nyní v Madridu – šířilo povědomí o tradici českého loutkářství.
Výstava probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Českým centrem v Madridu a agenturou Peitho.