Výstava ORGANIC DEVELOPMENT představí čtyři ženy – malířky, které spojuje hledání současných podob lyricky přírodní tvorby. Zatímco Žofia Dubová se primárně věnuje horskému prostředí, Kristína Mesároš se orientuje spíš na metaforické vyprávění ukotvené v zemi. Patrícia Koyšová vyjadřuje přírodní motiv ve volné abstrakci a Iveta Stehlíková malířsky zkoumá dokonalost a nedokonalost přírodních forem rostlin a živočichů.
Žofia Dubová často zpracovává námět země a zároveň si klade otázku, jak vzniká obraz a jakým způsobem se tento systém nebo postup vzniku díla přenáší do jeho finální podoby. V roce 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenské výtvarné unie, o rok později se stala vítězkou Malby roku VÚB a v roce 2018 získala cenu Nadace NOVUM.
Patrícia Koyšová je malířka, experimentátorka obklopená vysokotlakými zařízeními. Věnuje se především abstraktní malbě a svůj ateliér nazývá také laboratoří malby. Ve věku plném virtuálnosti, mediální únavy a vizuálního přesycení se snaží přinést zážitek, který si nárokuje vlastní prostor a čas. V roce 2021 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward.
Kristýna Mésároš je slovenská malířka a výtvarnice, žije a pracuje v obci Scharndorf v Rakousku. Ve své tvorbě narativním způsobem vykresluje vnímání okolního světa. Často je označována jako protagonistka magického realismu, resp. neoromantismu. V roce 2009 se stala finalistkou prestižního ocenění Strabag Artaward International a Malba roku 2013.
Iveta Stehlíková je vizuální umělkyně působící v oblasti klasické malby a animace. Prošla rozličnými ateliéry, což se odráží i v její tvorbě. Pro její obrazy je charakteristické prolínání živočišné a rostlinné říše, což vede ke vzniku nových, fantastických forem, které jsou přímo inspirovány životem přírody.
Výstava ORGANIC DEVELOPMENT je první výstavou u příležitosti 30. výročí vzniku Slovenského institutu v Praze a navštívit ji lze do 22. 2. 2024.