dsh patří v historii moderního umění k solitérním postavám s těžce uchopitelným životem i kulturním pozadím tvorby, které jsou rozkročené mezi londýnskou kontrakulturou a klauzurou benediktinského kláštera v Prinknash Abbey v Gloucestershiru. Autor patřil mezi průkopníky konkrétní poezie ve Velké Británii a za svého života byl uznáván jako jeden z jejich předních teoretiků a významných představitelů hnutí tzv. nového básnictví na pomezí vizuálního umění a literatury. To se od padesátých let rozvíjelo simultánně na mnoha místech světa a jeho zlatý věk končí v průběhu let sedmdesátých.
Samostatná výstava endlessly inside prezentuje ve třech kapitolách okolo šedesáti prací, jimiž se prolínají dsh zájmy o teologii, východní náboženství – zejména tantrický buddhismus, avantgardní umění i dobové společensko-politické dění. Úvodní kapitola se věnuje abstraktním typogramům nazývaným Typestracts (kombinace slov typewriter / psací stroj a abstract/abstrakt), pracím vytvořeným na psacím stroji Olivetti 22 s použitím modré, červené nebo černé inkoustové pásky. Následují je Laminate Poems a Cosmic Dust Poems, které dsh začal tvořit přibližně od roku 1966. Tato série básnických objektů sestává z drobných nalezených předmětů přírodního či umělého materiálu zatavených do průhledné, často barevné plastové fólie. Poslední část výstavy, situované do knihovny broumovského kláštera, se věnuje autorským knihám dsh a jeho aktivitám v rámci nakladatelství Opening Press, které spoluzaložil s Johnem Furnivalem v roce 1964 a kde aktivně působil do konce šedesátých let. V rámci Openings Press publikovali řadu básní od později uznávaných osobností konkrétní a vizuální poezie. Kromě jiných oslovili ke spolupráci například i českého umělce Jiřího Valocha, jehož dílo pro Openings Press je představeno i na této výstavě.
Vystavená díla jsou zapůjčena z londýnských galerií, z Lisson Gallery, Richard Saltoun Gallery a William Allen Word & Image.
Výstava je situována v unikátních historických prostorách benediktinského kláštera v Broumově – v konventní knihovně a refektáři kláštera. K výstavě vychází katalog s texty Moniky Čejkové, Nicoly Simpson a Jonathana P. Wattse.
V rámci druhého ročníku projektu Ora et lege (Modli se a čti) se rovněž uskuteční série performancí navazující na výstavu The Palace of Concrete Poetry, která pod hlavičkou projektu Ora et lege proběhla v Domě spisovatelů Gruzie v Tbilisi (9. 9. – 13. 10. 2022). Výstava představovala průkopníky konkrétní poezie a jejich pokračovatele z řad následujících generací.
V den otevření výstavy proběhnou v prostoru kláštera performance Secondary Information Pavla Büchlera a The Fragiles Barbary Kapusty. Poprvé zde budou ve formě performancí uvedeny vybrané Gramatické texty Bohumily Grögerové a Josefa Hiršala z knihy experimentálních textů JOB–BOJ (1960–1962) ve spolupráci s režisérem Jiřím Adámkem Austerlitz. Současně v den vernisáže zazní přednáška „K radiofonické tvorbě Ferdinanda Kriweta“ básníka, germanisty a překladatele Pavla Novotného. Věnovat se bude kompozici Apollo Amerika Ferdinanda Kriweta z roku 1969 a následovat ji bude prezentace díla.
Na podzim v rámci PAW (Prague Art Week) budou v Praze reprízovány performance vybraných textů Grögerové (23. 9. 2023) a přednáška Novotného o Kriwetově díle (22. 9. 2023) v Muzeu literatury. V tomto termínu proběhnou také dvě performance Fight! a Speech! britské umělkyně Janice Kerbel v Národní galerii Praha v klášteře sv. Anežky České (24. 9. 2023), na které naváže debata s autorkou.
Ora et lege II
endlessly inside
Dom Sylvester Houédard
Performance:
Pavel Büchler, Bohumila Grögerová, Barbara Kapusta, Janice Kerbel, Ferdinand Kriwet
Broumovský klášter, 25. 6. – 24. 9. 2023
Vernisáž: 24. 6. 2023
Kurátorka: Monika Čejková
Dom Sylvester Houédard (1924, Guernsey – 1992, místo úmrtí neznámé), vlastním jménem Pierre-Thomas-Paul Joseph Houédard, byl benediktinský mnich a významný britský teoretik a umělec, představitel konkrétní poezie. Jeho život byl rozkročen mezi životem v benediktinském klášteře a aktivitami v rámci undergroundové, counter culture a v neposlední řadě i queer komunity ve Velké Británii. Jeho zájem o „širší ekumenismus“, a tudíž i otevřenost vůči všem náboženstvím ho přivedla k zájmu o buddhismus, který ho zároveň sbližoval i s autory tehdejší beatnické generace, s jejímiž členy udržoval přátelství (jmenovitě s Allenem Ginsbergem nebo Williamem Burroughsem). Je autorem řady teologických textů, své myšlenky sdílel například v Eckhart Society, Beshara School či Muhyiddin Ibn Arabi Society. Za svého života ale získal věhlas zejména jako přední autor a teoretik konkrétní poezie. dsh studoval v Římě a později moderní dějiny v Oxfordu (1942–1949 Jesus College). Jeho studium na čas přerušila vojenská služba (1944–1947), během níž navštívil Indii (Bengalúr), Srí Lanku a Singapur. V roce 1949 vstoupil do komunity benediktinského kláštera v Prinknash Abbey v Gloucestrshiru, závěrečný slib složil o deset let později. Psal mimo jiné texty o nové spiritualitě v umění, estetice a věnoval se i přednáškové činnosti. V roce 1964 spoluzaložil s Johnem Furnivalem a Edwardem Wrightem nakladatelství Openings Press ve Woodchesteru (Gloucestershire), v jehož rámci publikovali díla svá i jiných autorů. Jeho dílo bylo vystaveno na mnoha samostatných i skupinových výstavách. Samostatnou přehlídku měl dsh například v Lisson Gallery v Londýně (2020, 2018, 1967), Richard Saulton Gallery v Londýně (2017), v Laing Art Gallery v Newcastelu (1972) nebo ve Victoria & Albert Museum v Londýně (1971). Dále vystavoval na mnoha skupinových výstavách konkrétní poezie, konkrétně například v Institute of Contemporary Arts – ICA v Londýně (Poor. Old. Tired. Horse, 2009), v Museum of Modern Art v Oxfordu (Concrete Poetry, 1972), ve Stedelijk Museum v Amsterdamu (Konkrete poezie, klankteksten, visuele teksten, 1970), na benátském bienále (Mostra di Poesia Concreta, 1969) nebo v Midlant Group Gallery v Nottinghamu (Concrete / Spatial Poetry, 1966). Jeho dílo je kromě řady jiných zastoupeno ve sbírkách Victoria & Albert Museum, The British Council, Tate Collection.