Navigace

Olomoucký kraj a kultura

10. 10. 2016
Ludmila Kučerová

OLOMOUCKÝ KRAJ: Než se do práce pustí nově zvolená reprezentace, můžete si přečíst, jak se v minulém volebním obdobídařilo kultuřev Olomouckém kraji, který vybízí k návětěvěmilovníky sportu, historie ikultury.Historické jádro Olomouce jeměstskou památkovou rezervací, která je popražskédruhá nejvýznamnější v Česku. Najdete zdevýznamnoupamátkuzapsanouna Seznamu UNESCO -SloupNejsvětější Trojice.Zamíříte-li naHanou,můžete se seznámit skulturními afolklorními tradicemi zdejšího regionu.


 

Kolik procent z ročních krajských výdajů jde v posledním volebním období do kultury? Jedná se o vzrůstající trend?

Za poslední 4 roky se podíl podpory kultury z ročních krajských výdajů zvýšil z cca 2 % na cca 2,5%.

 

Máte přehled, kolik peněz ve Vašem kraji směřovalo do kultury v tomto volebním období z evropských fondů?

V rámci volebního období 2013 – 2016 byla na území Olomouckého kraje podpořena kultura ze tří operačních programů:

– Integrovaný regionální operační program: celkem 17 projektů podpořených z prostředků EU ve výši 154 919 tis. Kč.
– Operační program Životní prostředí: celkem 24 projektů podpořených z prostředků EU ve výši 69 727 tis. Kč
– Operační program Přeshraniční spolupráce ČR – Polsko: celkem 32 projektů podpořených z prostředků EU ve výši 13 272 tis. Kč.

Celkově se jedná o 73 projektů za finanční podpory EU ve výši 237 918 tis. Kč.

 

S jakou filosofií přistupujete ke grantové politice?

Řekl bych, že filosofie naší podpory jednoletým i víceletým kulturním projektům je jednoduchá. Klíčem je krajský rozměr, podporujeme tedy projekty přínosné pro obyvatele našeho kraje a ty, se kterými přicházejí lidé žijící v kraji. Snažíme se podpořit co nejširší spektrum akcí pořádaných obcemi či jejich příspěvkovými organizacemi, zájmovými sdruženími, spolky, kluby i jednotlivci. Z našich dvou dotačních titulů dotujeme celoroční činnost i jednotlivé projekty. 
Když jsme u dotací, musím zmínit i každoroční více než dvacetimilionovou podporu provozu Muzea umění Olomouc a závazek plnění regionálních funkcí knihoven, na něž dáváme v posledních letech zhruba 9 milionů Kč ročně. Kraj pomáhá financovat i tzv. regionální rozměr činnosti divadel a symfonických orchestrů, čímž míním podporu olomouckého a šumperského divadla a Moravské filharmonie. Také k těmto podporám jsme se zavázali v Programovém prohlášení Rady Olomouckého kraje a naše sliby plníme. 

 

Má Váš kraj nějaký zajímavý dotační titul na podporu kultury, kterým by se mohl pochlubit? Případně připravuje nějaký nový?

V roce 2016 jsme poprvé vyhlásili dotační titul „Víceletá podpora významných kulturních akcí“. Titul je vyhlášený na roky 2016 – 2018; v každém roce tohoto tříletí byla pro žadatele alokována suma 11 milionů korun. Z těchto prostředků jsou podporovány mimořádné a dlouhodobě realizované významné kulturní akce a aktivity zvlášť důležité pro rozvoj kultury v Olomouckém kraji. Když přicházíte s něčím novým, vždy se ptáte, jak novinka obstojí. I my jsme zvědavi, jak se nový víceletý dotační titul uplatní, a zda se naplní očekávání do něj vložená.

 

Můžete uvést úspěšné příklady vícezdrojového financování  ve Vašem kraji?

Velká řada kulturních projektů se realizuje tak, že pořadatelé žádají a dostanu dotační příspěvky na akci z více stran. Za všechny uvedu oceňovaný Mezinárodní folklórní festival v Šumperku, který má každoročně podporu města, Olomouckého kraje, Folklorního sdružení ČR i Ministerstva kultury, dále jsme např. společně s městem Olomouc
a Ministerstvem kultury podpořili projekt nastudování a premiéry nově objevené barokní opery z roku 1726 Antonia Caldary Ghirlandi di fiori.     

 

Spolupracujete s některým sousedním krajem na financování kulturní aktivity či instituce (např. divadla), kterých se zúčastní či jejich nabídky využívají  i občané Vašeho kraje?

Spolupráce s ostatními kraji probíhá na několika osách. Jednou z nich je určitě Asociace krajů, kde máme zastoupení ve zdejší kulturní komisi, spolupracujeme a pravidelně konzultujeme a koordinujeme aktivity krajů např. vůči ministerstvům. Pak je zde spolupráce např. mezi sousedními kraji. Aktuálně třeba řešíme se Zlínským krajem uložení archeologických nálezů. Výstavní plány našich kulturních příspěvkových organizací jsou postaveny i na mezikrajské výměně putovních výstav. Nesmím zapomenout ani na řadu neformálních styků mezi kraji a jejich příspěvkovými organizacemi.    

 

Snažíte se přiblížit kulturu do odlehlejších míst či směrem k ekonomicky slabším občanům? Případně jak.

Jedním ze základních úkolů krajské samosprávy je rovnoměrný rozvoj kraje. Z našich dotačních programů podporujeme kulturní akce pořádané na rovinaté Hané i v horských oblastech Jeseníků. Například, finančně jsme podpořili letos už 59. ročník přehlídky poezie Wolkrův Prostějov a v Přerově se i díky kraji setkávají domácí i zahraniční jazzmani na Československém jazzovém festivalu. Proti tomu ve vzdáleném Šumperku můžete slyšet muzikanty na světoznámém festivalu Blues Alive, v nejsevernějším cípu kraje najdete mimo jiné naše dva festivalové klenoty  –  mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu pořádaný od roku 1993 především v Javorníku a Jeseníku a mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírní dua, která v dubnu 2017 poběží již po dvacáté. 
Ekonomicky slabší občany podporujeme například tím, že řada akcí s finanční podporou kraje probíhá bez vstupného, nebo jen za symbolický poplatek, také platí, že v našich muzeích funguje standard ekonomické dostupnosti.

 

Působí ve Vašem kraji významní podporovatelé a mecenáši kultury? Jestliže ano, věnuje jim kraj pozornost?

V prvé řadě bych chtěl poděkovat všem donátorům a mecenášům, kteří pomáhají na svět kulturním projektům v našem kraji. Je jich obrovská řada, na každém plakátě vylepeném po kraji najdete, že akci podpořili místní živnostníci či malé místní firmy, třeba místní pekárna, místní strojírny nebo zemědělské družstvo. Skoro bych řekl, že by bylo nefér někoho jmenovat a na někoho zapomenout. Tito mecenáši někdy přispějí naturáliemi nebo najdou ve svém rozpočtu tisícikoruny, ale pomohou také statisíci. Díky podpoře podnikatelů z Jesenicka se koná řada akcí Vlastivědného muzea Jesenicka a s podporou jednoho podnikatele z Přerova vznikla archeologická expozice na hradě Helfštýn.

 

Před volbami je zpravidla čas rekapitulace, tak mi dovolte zeptat se, zda se Vám povedlo naplnit předvolební sliby pro oblast kultury. Mohl byste uvést ty, kterých si nejvíce považujete, vyjmenovat ty, které se odkládají a jaký důležitý máte připraven Vy či strana, kterou ve vedení kraje zastupujete, na období příští?

Končící Rada Olomouckého kraje na počátku volebního období přijala Programové prohlášení se symbolickým deseti body v oblasti kultury. Veřejnost ví, že naše kulturní desatero plníme, připomenu jen část. Například každoročně udělujeme Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury, už jsem řekl, že jsme uvedli do života víceletý dotační titul, v závěru roku 2015 vyšla kniha „Svědkové starých časů“ přibližující unikátní sbírkové předměty paměťových institucí Olomouckého kraje, zahájili jsme záchranné práce renesančního paláce na hradě Helfštýn a projekt za necelých 65 milionů byl podán do IROP 2. srpna 2016, momentálně čekáme na jeho vyhodnocení. Navíc jsme připravili a podali také projekt výstavby depozitáře Muzea Komenského v Přerově v hodnotě 48 milionů.  Projektem přesahujícím naše volební období je oprava zámku Čechy pod Kosířem, obnova zámeckého parku a vytvoření nových expozic. Momentálně běží 4. etapa této rekonstrukce a připravuje se etapa pátá. Od letošního jara mohou návštěvníci zámku vidět novou expozici nebo muzeum otce a syna Svěrákových.
A co se chystá v oblasti kultury? Především musí kraj zajistit provoz svých kulturních příspěvkových organizací a další závazky v této oblasti, určitě poběží osvědčené dotační programy a tituly. Během následujících let se určitě musí dotáhnout projekty, které jsou dnes na počátku své realizace. Vedle projektů, o kterých jsem se již zmínil výše, kraj chystá výstavbu nového depozitáře za 123 milionů pro Vědeckou knihovnu v Olomouci, v projektové fázi je myšlenka centrálního archeologického depozitáře za zhruba 80 milionů a přemýšlíme o zřízení kulturního a informačního centra Olomouckého kraje v tzv. červeném kostele v Olomouci. Velkou výzvou a krajskou prioritou je vybudování velkého depozitáře pro sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci.  

 

Mohl byste, prosím, trochu nastínit, jak vidíte současnou českou kulturu obecně a Vaše představy o ideálním fungování kultury na krajské úrovni, zejména v souvislosti s jejím financováním?

Nejprve odpovím na druhou část otázky. Krajský rozpočet to je doprava, zdravotnictví, sociální věci a další oblasti, nejen kultura. Ideálem je postavit finanční proporce rozpočtu tak, aby smysluplně byly pokryty všechny oblasti hospodaření kraje a samozřejmě, aby fungovaly a plnily své poslání krajské kulturní organizace, abychom měli dostatek prostředků na nové kulturní investice a současně dokázali podpořit v dotačních programech co nejvíce kulturních projektů a akcí.
Když se někdy mluví o české kultuře, pak se vidí jen velké mezinárodní festivaly nebo se mluví o uměleckých prezentacích v Bruselu, ale já si myslím, že to je jen vrcholek stojící na pevných základech aktivit a dění v každodenní činnosti kulturních zájmových sdružení, spolků, klubů v našich vesnicích a městech. Lidé neustále přicházejí s novými kulturními projekty, zajímají se o dění kolem sebe a chtějí zpestřit život ve svých obcích a městech. Navíc tím nedovolí, abychom se rozpustili v nějakém multikulturním kotli. Za každou takovouto aktivitou je řada dobrovolných pořadatelů, ničím nezaplacené, ale hlavně neutuchající nadšení. Nemám proto strach o českou kulturu a její budoucnost.

 

Za odpovědi děkujeme náměstkovi hejtmana Olomouckého kraje, Mgr. Radovanu Rašťákovi, který byl v právě uplynulém volebním období odpovědný za oblast kultury, památkové péče a sportu v Olomouckém kraji.                                                                                          

Sdílejte
Check icon Error icon