Premiéra hry Monsieur Hamed se uskutečnila 15. ledna 2016 a od té doby ji divadlo uvedlo třikrát. „Přípravy se rozjely loni v létě a zkoušky začaly v září. Trvaly čtyři měsíce a herci pilně zkoušeli dva dny v týdnu. Nejtěžší na této hře byla její samotná délka. Trvá přibližně dvě hodiny a je textově poměrně náročná, proto jsme museli sáhnout po ostré tužce a trochu ji zkrátit. K dobrému ztvárnění postavy ale nestačí jen nadrtit se text, musí se mu dát život, s čímž se všichni herci statečně poprali,“ pochvaluje si režisér a herec Václav Prokop.
Děj komedie se točí okolo profesora francouzštiny, který žije osamělým, nudným a stereotypním životem ve vile na předměstí. Jeho poklidný život se obrátí naruby ve chvíli, kdy ho jednoho večera zastaví červená na semaforu a do jeho života vstoupí prostitutky, pasáci a gangsteři s pochybnými kšefty. Profesorův dům se rázem stává hnízdem nejrůznějších druhů zločinu. To je výchozí situace hry.
„Monsieur Hamed je hrou s velikým potenciálem a byla to pro naše divadlo veliká výzva. Tato francouzská komedie se podle mého výrazně liší od komedií, které jsme v posledních letech hráli,“ vysvětluje výběr hry Václav Prokop, s čím souhlasí i kronikářka souboru a herečka Kateřina Dudová: „V posledních letech jsme uváděli hry psané pro amatérské soubory, ale Monsieur Hamed je už hra určená profesionálům.“
Ochotnické divadlo v Načeradci má dlouhou tradici, která sahá do 17. století. „První opravdový ochotnický spolek založil roku 1849 básník, spisovatel, autor deklamovánek a humoresek a toho času syndikus na místním městském úřadě František Jaromír Rubeš. Během své existence se načeradecké divadlo dostalo do řady (nejen politických) problémů, ale vždy se dokázalo vzchopit a znovu rozžívat fiktivní životy mnoha rozmanitých postav,“ připomíná Kateřina Dudová.
Dnes ochotníci hrají na mnoha scénách Benešovska, mimo jiné ve Vlašimi, Radošovicích, Trhovém Štěpánově, Zdislavicích, Čechticích, Lukavci, Ostředku, Olbramovicích nebo Jankově. Vyjíždějí ale i mimo okres, pravidelně se účastní krajské postupové přehlídky Klicperovy divadelní dny v Sadské, loni hráli také v Radotíně či Žebráku.
A podle jakých kritérií vybírají hry do svého repertoáru? „Hlavní je, aby se jednalo o komedii, která by pobavila lidi, a kde by bylo hodně vtipných situací. Ale důležitá je i náročnost. Jsme sice jen ochotnické divadlo, ale to neznamená, že nechceme hrát náročné hry. Naopak, snažíme se stále zlepšovat a přibližovat profesionálům, takže i při výběru hry se postupně zvyšují nároky,“ zdůrazňuje Václav Prokop, který na 15. dubna chystá novou premiéru Gogolovy Ženitby v překladu Kateřiny Dudové.