Kromě několika už zavedených celostátních cen pro knihovníky z různých typů knihoven existují i ocenění regionální, která jsou zacílena na neprofesionální knihovny s dobrovolným knihovníkem, jehož práce je někdy nedoceněna a přitom nesmírně záslužná.
„Podpora regionálních funkcí knihoven je v současnosti jediným funkčním systémem podpory v kultuře, který funguje od národního článku, přes kraje až po obecní knihovny. Tato funkčnost je přitom paradoxně závislá na dobrovolné práci knihovníků a knihovnic, kteří ze svých knihoven vytvořili skutečně nejen knihovny, ale i sociální, kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Zaslouží si naše poděkovaní, ocenění i dlouhodobou podporu,“ řekl radní Zdeněk Štefek.
Ve Středočeském kraji je činných více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami – každá jednoho za svůj region. Schvaluje je Komise pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje a Rada kraje.
V letošním roce získali ocenění paní Lucie Hašková z Hradištka (za region Příbram), paní Marie Lebdušková z Křince (region Kutná Hora), paní Pavlína Pacholíková z Plchova (region Kladno), paní Jitka Šachlová z Čestlic (region Benešov) a pan Josef Wolf ze Sojovic (region Mladá Boleslav).
ZDROJ zprávy a přiložené fotografie