Navigace

O Anežce České toho mládež moc neví

19. 10. 2009
Pro Kulturu

BRNO:  Jeptiška, která byla v klášteře, ale musela se vdávat. Tak vidí na středních školách dnešní mládež českou šlechtičnu a řeholnici Anežku Českou, patronku sametové revoluce. Její svatořečení si česká veřejnost připomene ve čtvrtek 12. listopadu 2009 v brněnské katedrále na Petrově.

Anketa společnosti Commservis.com mezi studenty na toto téma ukázala, že o patronce listopadových událostí roku 1989 toho mladí lidé příliš nevědí.

„Dnešní středoškoláci sametovou revoluci nezažili a souvislosti listopadových událostí českých moderních dějin jim unikají. Ve školách na hodinách dějepisu nezbývá na toto téma moc času a o významu Anežky Přemyslovny tak najdete jednovětou zmínku,“ hodnotí možnosti studentů regionální církevní historik Tomáš Zdechovský, který pomáhá s organizací slavnostního koncertního projektu Tobě a nám, Anežko Česká na počest dvacetiletého výročí od události. Ten má význam této události připomenout.

Euforie ze svatořečení Anežky pomohla k pádu režimu. Podle tvůrců pořadu a některých historiků pomohla euforie z cesty desítky tisíc lidí do Říma na slavností akt uspíšit průběh společenských změn listopadové revoluce. „Koncertním projektem o životě Anežky České, za účasti předních českých hereček a pod taktovkou vynikajícího divadelního režiséra J. A. Pitínského, chceme v mladých lidech vzbudit zájem o osud této výrazné ženy českých dějin a připomenout jim její význam,“ říká Marie Urbánková z pořádající agentury Musia.

Podrobnější znalosti o konci dějin dvacátého století a osobě Anežky České však už možná brzy středoškoláci a žáci základních škol při vzdělávání získají. Ministerstvo školství vydalo před dvěma týdny podrobné doporučení k výuce novodobých dějin 20. století, v němž vyzývají pedagogy k většímu důrazu při hledání historických souvislostí a k možnosti využívat silné příběhy jednotlivců jako byla Anežka Česká.

Jana Kodysová

Sdílejte
Check icon Error icon