Žáci základních škol se zapojili do půlročního projektu, ve kterém ve spolupráci se svými učiteli, zástupci Post Bellum a odborníky z praxe, vytvořili poutavé rozhlasové a filmové reportáže. Projekt není pouze výukovým programem, ale i cestou, po které se vydávají mladí dokumentaristé, aby zachytili osudy pamětníků, které by jinak upadly v zapomnění.
Mezi těmito příběhy je i příběh paní Erny Gronichové (roz. Winterové) z Malenovic u Zlína, která pochází z obce Malá Morávka. Její otec měl za války potíže s nacisty, ale nebyl zařazen do odsunu Němců v roce 1946, jelikož byl označen za „potřebného“. Bohužel později museli nový dům přeci jen přenechat novým majitelům. Měli pár minut na vystěhování, nestihli ani dojíst namazaný chléb. Jak celou situaci rodina prožívala, dokumentovali žáci ZŠ Zín, tř. Svobody, Malenovice.
Během prezentace zazní i příběh paní Boženy Benešové ze Zlína, která přišla během druhé světové války o oba rodiče. Po úspěšném absolvování střední školy byla dokonce navržena na studium lékařské fakulty. Proč do školy nenastoupila, a jak výrazně ovlivnil její život komunistický režim, to se dozvíte díky reportáži žáků ZŠ Křiby, Zlín.
Do projektu se zapojily následující školy: ZŠ Zlín Křiby; ZŠ Zlín, třída Svobody; ZŠ Zlín Okružní; ZŠ Zlín Dřevnická; ScioŠkola Zlín; 2ika ZŠ Zlín; Církevní ZŠ Zlín; Dobrá Montessori ZŠ a ZŠ Francova Lhota.
Finanční podporu projektu poskytlo město Zlín a obec Francova Lhota. Projekt může být realizován také díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Českého rozhlasu. Spoluorganizátorem Závěrečné prezentace je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Moderátorem akce bude Martin Pášma. Hudební doprovod zazní v podání žáků ZUŠ Zlín – Jižní Svahy.
Vstup na událost je zdarma a připraveno bude drobné občerstvení.