Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
Rekordních více než 22 tisíc dětských a 5 tisíc dospělých účastníků strávilo v pátek 28. března na 664 místech v Česku, Polsku, Slovensku a Slovinsku pohádkovou Noc s Andersenem. Již poosmé ji na podporu dětského čtenářství, k oslavě Mezinárodního dne dětské knihy a jako tradiční knihovnickou tečku za Březnem – měsícem internetu zorganizoval Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.
S pohádkami se nocovalo v knihovnách veřejných, soukromých i školních, ve školách mateřských i základních, školních družinách, středních školách i gymnáziích, v občanských sdruženích, dětských domovech, muzeích, klubech, centrech pro matku a dítě. Všechny aktéry spojovala elektronická konference Andersen i noční chat dětí. Společné soutěže nocujícím dětem připravila nakladatelství Fragment, Computer Press a Albatros.
Také letos se společně virtuálně četlo, a to podle dosud došlých hlášení minimálně ve 384 místech kapitolky z knihy Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky, ve slovinské Radovljici z knížky Tatínku, ta se ti povedla (Očka, ta je bila pa res prima). Nejméně 297krát dorazil v noci za dětmi samotný Andersen, mnohdy v krásném kostýmu. Minimálně 314 knihoven a škol si v programu připomnělo letošní výročí spisovatele Karla Čapka, četly a dramatizovaly se nejenom jeho pohádky, do knihoven a škol přišli například pavlovický vodník, rusalky se zlomenou nožkou, hejkal, kouzelník Magiáš, loupežníci vedení krvavým Čepelkou v Úpici, nepočítaně pošťák Kolbaba a poštovní skřítkové. V Kostelci nad Černými lesy se více než 30 vodníků rozehřálo čtením Vodnické pohádky a následně byli na exkurzi po vodních zdrojích, v ZŠ Bohuslavice měli vodnický bál…
Na 214 místech zaznamenali návštěvu starostů, místostarostů, primátorů či poslanců, za dětmi přišla řada spisovatelů a spisovatelek, pohádky jim přečetli i mnozí herci. Nejmladšího 2,5letého účastníka hlásí Sepekov, nejstarší 82letá čtenářka četla pohádky v Moravanech. Na několika místech nocovaly také děti se zdravotním handicapem, pražské Informační centrum o hluchotě dokonce přivítalo devět neslyšících, nedoslýchavých i slyšících dětí, které v doprovodu průvodkyně – černé kočky – vyrazily hledat poklad do Národní knihovny.
Také letos proběhla jednonoční sbírka na dětský hospic v Malejovicích, během které děti vybraly více než 15 000 korun. Mezinárodní ráz dodaly Noci s Andersenem zahraniční družební návštěvy, například slovenskou Čadcu navštívili hosté z Polska, do Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově zavítali členové Evropské dobrovolné služby z Německa a Itálie. Český Těšín zahajoval nocování v polském Cieszynie pozdravem „Ať žije Shengen!“ – vždyť mohli volně přejít hranice. Do českého Javorníku přijeli z polského Paczkowa, v Mokré-Horákově nocovalo 6 dětí a 1 dospělý z Městské knihovny v Modřicích s mezinárodním programem, který připravilo Ruské osvětové a kulturní centrum na Moravě. V základní škole Brána jazyků v Praze se pohádkové Noci s Andersenem účastnili také francouzští korespondenti, četba pohádek ve francouzštině proběhla také v knihovně v Kohoutově, v Dunajské Stredě pracovaly dvě národnostní skupiny dětí a pohádky se zde četly i v maďarštině.
Letošní Noc s Andersenem se uskutečnila s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, společnosti 3M Česko, Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, Spolku slovenských knihovníků, Slovartu a stovek lokálních sponzorů. Noc s Andersenem je zároveň tradiční knihovnickou tečkou za Březnem – měsícem internetu.
Jeho organizátorem je BMI sdružení.
Hlavním partnerem letošního 11. ročníku BMI bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, partnerem Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Mediální partneři: Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Burda Communications, Business Media CZ a Reader´s Digest Výběr, odborný partnere FORInternet.
Veškeré informace o projektu najdete na http://www.brezen.cz/.