Série veřejných čtení současné zahraniční literatury v nových českých překladech se svým rozsahem opět stane největší evropskou literární událostí v Česku. Projekt každoročně organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů), zahraničními ambasádami v Česku, nakladatelstvím Labyrint a Zastoupením Evropské komise v Praze. Hlavním mediálním partnerem Noci literatury je Český rozhlas.
„Noc literatury se stala již pevným bodem v kulturním kalendáři Česka a rok od roku stoupá i její obliba u mladého publika. Vysoká návštěvnost svědčí nejen o atraktivitě sdílení nevšedního kulturního zážitku, ale také o zájmu seznámit se s různými pohledy na společná i nová témata světa kolem nás, která knihy z různých zemí přinášejí,“ uvádí Adriana Krásová, vedoucí projektu Noc literatury, Česká centra.
Noc literatury 2023 v Praze podpořil Magistrát hl. m. Prahy a koná pod záštitou Bohuslava Svobody, primátora hl. m. Prahy a záštitami městských částí Prahy 2, 3 a 10. Letošní ročník se uskuteční také za podpory Nadace PPF.
Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy:
„Praha je město kulturní a jsem rád, že kulturu podporuje i současné vedení města. Noc literatury je prestižní akce, která je s hlavním městem spojená již 17. rokem a věřím, že i letošní ročník potvrdí její význam.“
Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF:
„Noc literatury každoročně přináší do Česka novou dávku literární inspirace ze světa v podobě ukázek z oceňovaných děl světových autorů. Současně některé zahraniční Noci literatury nabízejí čtení z děl českých autorů a pomáhají tak českému talentu v cestě na mezinárodní scénu. Právě díky tomuto předávání inspirace a talentu je nám koncept Noci literatury blízký.“
JEDNA NOC, JEDNY VINOHRADY
Letošní Noc literatury zamíří do jedné z nejkulturnějších částí Prahy, bohaté zejména na výjimečné architektonické počiny, z nichž mnohé se návštěvníkům v průběhu akce otevřou. Devatenáct literárních zastávek tak propojí na jednu noc tři městské části – Prahu 2, 3 a10, které se staly jejími letošními spolupořadateli.
Jan Korseska, starosta MČ Praha 2:
„Propojením Vinohrad stírá letošní ročník Noci literatury hranice hned tří městských částí. Vinohrady jsou místem rozmanitým, každý si zde příjde na své. Stejně jako v literatuře. Právě ta má sílu formovat nejen kulturu, ale také historii. Ve slovech toho nalézáme spoustu: inspiraci, pobavení i útěchu, naději či sílu, jednou popisuje pravdu, jindy zase poskytuje útěk od reality. Důvody významu literatury nemají hranic, právě jako ‚jedny Vinohrady‘.“
Od 18 do 23 hodin si budou návštěvníci Noci literatury moci poslechnout čtení na 19 zajímavých a často veřejně nedostupných místech Vinohrad. Čtení na netradičních místech je jedním z prvků, které jsou pro Noc literatury charakteristické a které přispívají k její výjimečnosti. V tomto roce festival pozve návštěvníky například do prostor vinohradských paláců Maceška, Orbis a Flora, do Laichterova domu či krypty kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a Ateliérů a dílen Národního divadla.
Michal Vronský, starosta MČ Praha 3:
„Jsem velice rád, že se Vinohrady díky tomuto festivalu stanou pražským centrem literatury. Prostřednictvím veřejného čtení bude možné seznámit se s aktuální světovou prózou, a to na poněkud netradičních místech, kterým festival dodává novou perspektivu. Skvěle se tak prolíná s vinohradským geniem loci, jehož část máme i v Praze 3. S potěšením proto letošní ročník Noci literatury podporujeme. Věřím, že všem zúčastněným přinese silný a povznášející zážitek.“
Martin Valovič, starosta MČ Praha 10:
„Mám radost, že Noc literatury opět zavítá k nám na Desítku, konkrétně na Vinohrady. Tato čtvrť s jedinečnou architekturou, honosnými městskými bulváry a pestrým nočním životem podtrhne celkový dojem z této skvělé akce, která významně pomáhá k propagaci tuzemských i zahraničních autorů.“
MALÉ VELKÉ PŘEDSTAVENÍ
Záměrem akce je zvýšit zájem veřejnosti o evropskou literaturu a její aktuální myšlenkové a tvůrčí proudy. Projekt rovněž poukazuje na obohacující význam překladů z velkých i malých jazyků. K zajímavosti projektu stejnou měrou přispívá i skvělá interpretace předních českých herců, a to jak těch, kteří na Noci literatury vystupují opakovaně, jako jsou Taťjana Medvecká, Ivan Lupták, Filip Kaňkovský, Daniela Kolářová, Elizaveta Maximová či Simona Babčáková, tak tváří nových. Mezi nováčky patří i řada mladých herců jako Denis Šafařík, Beáta Kaňoková, Radúz Mácha či Kryštof Bartoš. Atmosféra místa, autentický úryvek a skvělá interpretace přináší nevšední až divadelní zážitek, kterých návštěník zažije v průběhu večera hned několik. Návštěvníci si sami volí podle mapy, která čtecí místa navštíví.
NOC LITERATURY SLYŠÍCÍM I NESLYŠÍCÍM
Projekt usiluje o otevřenost vůči co nejširšímu publiku, a proto budou stejně jako v minulém roce na několika místech čtení tlumočena i do českého znakového jazyka a slyšícím návštěvníkům budou nabídnuty minikurzy základů českého znakového jazyka. Organizaci tlumočení zajišťuje stejně jako v roce 2022 spolek KukátkOO a na přípravě se podílí smíšené minitýmy slyšících, ale i neslyšících tlumočníků a překladatelů, kteří tak zpřístupní čtení několika zajímavých knih. Záměrem je prostřednictvím uměleckého tlumočení přispět k osvětě o jazyce a kultuře neslyšících. Partnerem této části programu je Všeobecná zdravotní pojišťovna.
„Společně s organizátory klademe důraz na to, aby se všichni návštěvníci cítili na akci příjemně a důstojně. To by nešlo bez velkého respektu hlavních organizátorů – Českých center. Nesmírně si této unikátní spolupráce vážíme a pevně věříme, že se nám podařilo nastartovat tradiční akci, která získá pevné místo v kulturním životě českých neslyšících a jejich přátel,“ říká Naďa Hynková Dingová, tlumočnice/překladatelka českého znakového jazyka.
Na webových stránkách projektu je k dispozici i sekce pro neslyšící, která obsahuje pozvánku i videa o knihách a autorech v českém znakovém jazyce: https://www.nocliteratury.cz/pro-neslysici/.
NOC LITERATURY 2023 V REGIONECH
V rámci regionů se do organizace Noci literatury zapojují kromě knihoven také další kulturní zařízení, spolky či divadla. V průběhu let jejich počet stále stoupá, v letošním roce se zapojilo více než 80 měst a obcí po celém Česku. Výběr ze zapojených míst: Benešov, Bílovec, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Břeclav, Brno-Maloměřice a Obřany, Březnice, Čáslav, Česká Lípa, České Budějovice, Dačice, Dalovice, Dobruška, Dobřichovice, Dobříš, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Humpolec, Hodonín, Horní Slavkov, Cheb, Chlumec nad Cidlinou, Chocerady, Chrudim, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kadaň, Kladno, Kolín, Krnov, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Lužnicí, Louny, Mělník, Milovice, Mladá Boleslav, Nové Město na Moravě, Nové Město nad Metují, Nymburk, Olomouc, Opočno, Pečky, Písek, Plzeň, Poděbrady, Police nad Metují, Prachatice, Praha-Vinoř, Přelouč, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem, Rožnov pod Radhoštěm, Rýmařov, Rtyně v Podkrkonoší, Říčany, Sázava, Sezimovo Ústí, Strakonice, Svijany, Šternberk, Tábor, Turnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Valtice, Vamberk, Vodňany, Vratislavice, Vrbno pod Pradědem, Zlín, Znojmo, Žatec, Žlutice. Aktuální přehled k dispozici na: https://www.nocliteratury.cz/regiony-cr/.
NOC LITERATURY INSPIRUJE I V ZAHRANIČÍ
Noc literatury pořádají také Česká centra v zahraničí ve spolupráci se svými evropskými partnery. Tradičně se koná v Budapešti, Bratislavě, Sofii, Paříži či Amsterdamu, ale postupem let se přidala další Česká centra i mimo Evropu a Noc literatury se letos opět uskuteční v Káhiře, New Yorku a Tel Avivu. K Noci literatury se připojují i zastupitelské úřady, letos poprvé ji bude hostit Velvyslanectví České republiky v Kodani.
Více o projektu na stránkách: www.nocliteratury.cz