Jeho fotografie dávají návštěvníkům prostor kontemplovat význam rostlin ve společnosti. Nabízí možnost zamyslet se nad tématy jako je role fotosyntézy pro život na Zemi, komunikace a obranné strategie rostlin, znečištění ovzduší v interiéru, ekologie půdy, lidská a více než lidská společenství nebo úloha biodiverzity v boji proti oteplování měst. Výběr snímků zachycuje skryté příběhy rostlin a uvádí návštěvníky do širšího kontextu souvisejících vědeckých oborů jako je městská etnobotanika, fytoterapie, farmakognozie nebo etnofarmakologie.
Současně prezentuje nejnovější poznatky z těchto výzkumných oblastí, a díky vizuálnímu zpracování grafické designerky a typografky Jolany Sýkorové je představuje širší veřejnosti. Prezentuje práci mladých vědců z farmaceutické fakulty Université de Paris-Cité a Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.
Kromě fotografií najdete v Janáčkově sále Českého centra Paříž také živé rostliny, z nichž mnoho ovlivnilo světové společenské dění v průběhu historie lidstva. Instalace tak navazuje na stejnojmennou loňskou knihu autorky Alexandry Střelcové, která se tomuto tématu věnuje.
„Jsme rádi, že v rámci našeho programu můžeme představit tento originální projekt, za kterým stojí francouzsko-český kolektiv Haenke. Rostliny zakomponované do výstavy fotografií Vojtěcha Veškrny společně s tématickými eventy jistě ponoří naše publikum hluboko do témat jako jsou ekologie, urbanismus, udržitelnost a vztah k přírodě,“ uvádí Adéla Sundby, zástupkyně ředitele Českého centra Paříž.
V rámci doprovodného programu je pro návštěvníky připravená komentovaná prohlídka v čele s Vojtěchem Veškrnou a Alexandrou Střelcovou (5. října od 19.30). Panelová debata s cílem rozkrýt spojitosti mezi uměním, designem a vědou, se bude konat ve čtvrtek 12. října. Zúčastní se jí antropoložka designu a umění Francesca Cozzolino nebo Sabrina Boutefnouchet, šéfka výzkumné skupiny farmakognozie na farmaceutické fakultě Université Paris-Cité. Sérii doprovodných akcí zakončí edukativní workshop s cílem přiblížit roli rostlin v kontextu současného života v Paříži.
La botanique invisible des espaces urbains
Exposition au Centre tchèque Paris, 18 rue Bonaparte 75006
5-15 octobre 2023
Program:
5. října 2023 od 19.30
VERNISÁŽ A KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
za přítomnosti Vojtěcha Veškrny a Alexandry Střelcové
12. října 2023 od 19.00
PANELOVÁ DEBATA
O roli umění a vědy v kontextu rostlin a přírody bude debatovat:
Dr Francesca Cozzolino (plateforme Art – Design – Société – EnsadLab, École nationale supérieure d’arts et du design)
Dr Sabrina Boutefnouchet (pharmacognosie, Faculté de Pharmacie, Université de Paris-Cité)
+ TBA
14. října 2023 od 16.00
APÉRO DINATOIRE
plant swap a edukativní workshop v jednom
Haenke je interdisciplinární výzkumné studio, které působí na pomezí vědy, umění a ekologie. Jeho posláním je zvýšit povědomí o roli rostlinné biodiverzity pro medicínu a zdraví lidí i planety. S využitím transformativní síly kultury a kreativních odvětví jako prostředku pro sociální změnu vytváří projekty, které propojují tradiční znalosti o rostlinách s inovacemi a výzkumem, a vedou k lepšímu porozumění přírodnímu světu.
Mezi minulé projekty patří Victoria pragensis, botanický labyrint s tisícem rostlin umístěný na náměstí Václava Havla v Praze, projekty v uprchlických táborech a domovech pro seniory, nebo galerijní instalace zaměřená na zkoumání vztahů mezi sociálními médii, pokojovými rostlinami a mileniály. Jsou partnery New European Bauhaus, spolupracovali například s Learning Planet Festival, Yes We Camp / Académie du Climat Paris, Université de Paris Cité, l’Institut français de Prague, Goethe Institut nebo Francouzský národní institut pro udržitelný rozvoj (IRD).
Vojtěch Veškrna je v Praze usazený dokumentární fotograf. Je absolventem bakalářského studia reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a magisterského studia dokumentární fotografie na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (FAMU). Poté tři roky spolupracoval s dokumentárním týmem Sputnik Photos ve Varšavě a asistoval umělci a členovi Magnum Photos, Rafalovi Milachovi. Jeho fotografie objevily v časopisech Die Zeit, Cosmopolitan, Esquire nebo Harper’s Bazaar, vedle toho spolupracoval s umělci, architekty, designéry a různými komerčními značkami.
V roce 2021 získal Veškrna ocenění Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku. Jeho publikace „My Air Force“ byla v roce 2016 vyhlášena nejlepší východoevropskou fotoknihou, dostala se do užšího výběru ceny The Anamorphosis Prize a byla zařazena do stálé knihovní sbírky Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku. V roce 2013 Veškrna získal cenu Mercedes Benz Fashion Week Photo Award. Jeho práce byly představeny na několika skupinových i samostatných výstavách, včetně Centre de photographie ve francouzském Rouenu, festivalu Hackney WickED v Londýně nebo na festivalu „Riga Photomonth – Self Publish Riga“ v Lotyšsku.