Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
Výzva se týká INTEGROVANÉHO OPERAČNÍHO PROGRAMU PRO OBDOBÍ LET 2007 – 2013, který zprostředkovává a pskytuje Česká republika – Ministerstvo kultury (dále jen „MK ČR“). 1. kontinuální výzva k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Integrovaného operačního programu pro období let 2007 – 2013 byla vyhlášena
5. 12. 2008 a končí 31. 12. 2012 ve 12:00 hod.
Prioritní osa 5 „Národní podpora územního rozvoje“
Oblast intervence 5.1
„Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví“
Aktivita 5.1a „Vytváření a zefektivňování národních metodických center pro vybrané oblasti kulturního dědictví“
Aktivita 5.1b „Realizace vzorových projektů obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu ČR“
Doba vyhlášení výzvy datum vyhlášení této výzvy: Poznámka: O případném dřívějším ukončení výzvy informuje Ministerstvo kultury veřejnost minimálně 20 pracovních dní předem. Celkové alokované částky aktivita 5.1a: 900 milionů Kč (ERDF + státní rozpočet ČR)
Aktivita 5.1b: 3 900 milionů Kč (ERDF + státní rozpočet ČR)
Výše podpory na jeden projekt v aktivitách 5.1a, 5.1b minimální výše podpory: 100 milionů Kč maximální výše podpory: 500 milionů Kč Místo realizace projektů Podpora se týká projektů realizovaných na území regionů soudržnosti (regiony NUTS 2), které spadají do cíle Konvergence (Regiony úrovně NUTS 2 v České republice mimo NUTS 2 Praha).
Popis aktivity 5.1a
Národní metodická centra se specializují na konkrétní segmenty nemovitého, movitého a nehmotného kulturního dědictví, které mají potenciál využitelný pro podporu ekonomického a sociálního růstu a jsou rozloženy na území celé ČR. Součástí budování a zefektivnění center je obnova a využití památkových objektů či souborů nebo jiných vhodných nevyužitých objektů. Centra jsou umístěna v regionech spadajících pod Cíl Konvergence (mimo území hlavního města Prahy) s vysokou koncentrací daného segmentu a kde již jsou pozitivní zkušenosti s jeho využitím. Jsou založena na bázi institucí s celonárodní působností a využívají síť vlastních nebo smluvně zajištěných regionálních pracovišť pro celonárodní působnost. Jejich náplní je identifikace, dokumentace, uchování, prezentace a využití nemovitého, movitého a nehmotného kulturního dědictví ČR v daných segmentech. Centra plní v rámci celé ČR více funkcí: Poskytují odborné kulturní služby vlastníkům památek a investorům v daném segmentu (např. provádějí rozbory a analýzy, zpracovávají metodiky obnovy a využití památek, poskytují konzultace) zaměřené na využití památek k podpoře ekonomického a sociálního růstu. Poskytují veřejné služby pro odbornou veřejnost (zpracovávají expertízy, pořádají celostátní a mezinárodní konference a workshopy apod.) i pro laickou veřejnost (např. zajišťují moderní formy prezentace nemovitého, movitého a nehmotného kulturního dědictví, vzdělávací akce a propagaci). Vybudování center a jejich činnost umožní napojení dalších národních a regionálních projektů v oblasti služeb a podnikání (cestovní ruch, řemeslná výroba, vzdělávací aktivity apod.).
Popis aktivity 5.1b
Vzorové projekty jsou zaměřené na obnovu a využití konkrétních nemovitých památek, jejich souborů a souvisejících památkově chráněných území k podpoře sociálního a ekonomického růstu vytvářením nových kulturních a dalších služeb. Slouží jako modelové příklady pro další projekty obnovy a využití příslušného typu památek. Použité přístupy a postupy musejí být proto aplikovatelné na obnovu a využití památek daného typu i jinde v ČR. Součástí vzorových projektů je zpracování a prezentace metodiky obnovy a využití daného typu památek a poskytování informací o vlastních zkušenostech s realizací projektu a s jeho výsledky zájemcům o přípravu a realizaci obdobných projektů. V rámci aktivity budou realizovány dva typy vzorových projektů:
– projekty obnovy a využití památkových objektů či souborů zapsaných:
*na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO
*nebo na Seznamu kandidátů na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO
*nebo do Ústředního seznamu kulturních památek jako národní kulturní památka
– projekty obnovy a využití ucelených tématických souborů kulturních památek ležících na území NUTS 2 (mimo území hlavního města Prahy), které je nutné kvůli koordinaci a zajištění synergického efektu realizovat centrálně. Jde o projekty, jejichž součástí je vlastnicky nebo smluvně zajištěná garance příjemce za koordinovanou realizaci obnovy a centrálně zajištěné využívání daných památek.
Projekty musí mít prokazatelný přímý přínos jak z hlediska dopadů na sociální a ekonomický růst a zvýšení atraktivity prostředí, tak multiplikační efekt spočívající jednak v replikovatelnosti způsobu obnovy a využití objektů v jiných vhodných místech v ČR a jednak v tom, že umožní napojení dalších projektů v oblasti služeb a podnikání (cestovní ruch, řemeslná výroba, vzdělávací aktivity apod.) celostátně a i v daném regionu realizovaných například prostřednictvím příslušných regionálních operačních programů.
Žádosti se přijímají v podatelně MK na adrese: Ministerstvo kultury ČR, Maltézské náměstí 471/1, 118 11 Praha 1, Česká republika
Projektové žádosti je možno doručit osobně v pracovních dnech od 8:00 do 16:00 hod. nebo prostřednictvím držitele poštovní licence.
Listinná podoba žádostí musí být dodána v neporušeném obalu opatřeném výrazným označením „NEOTEVÍRAT – IOP“ a uvedením adresy žadatele.
Podrobnosti na: http://www.kultura-evropa.eu/default.aspx
TZ/luk