Během roku 2016 bude cena udělena celkem 14krát – vždy jednomu zástupci z jednoho kraje České republiky. Mezi oceněnými je např. Hana Maierová za Liberecký kraj, Petr Krč z Moravskoslezského kraje, Ivana Vopálková za Středočeský kraj či Ivana Mahelová z kraje Vysočina.
Na diplomu, který obdržel Miroslav Brýdl, se mimo jiné dočtete: “Miroslav Brýdl byl prvním porevolučním starostou města Litomyšl. Položil základy kongresového cestovního ruchu, z jeho přičinění byl litomyšlský zámecký areál zapsán na seznam UNESCO (1999) a stál za obnovou dnes nejnavštěvovanějšího místa ve městě – Klášterních zahrad. Jako náměstek hejtmana byl u příprav revitalizace zámeckého návrší. Sehrál důležitou roli v rozvoji moderní architektury města ve vyváženém souladu s jeho historickými částmi. Z jeho iniciativy byla poprvé zorganizována Smetanova výtvarná Litomyšl. Významnou měrou přispěl k rozvoji projektu Česká inspirace a sdružení České dědictví UNESCO.“
Před samotným předáním ceny zhlédli návštěvníci krátký dokument s názvem „V Litomyšli neměníme směr, jen občas střídáme starosty,“ ve kterém David Vávra klade všem porevolučním starostům otázky týkající se moderní architektury. David Vávra byl také prvním gratulantem, poblahopřát přišel i současný starosta Radomil Kašpar. Teprve po této malé slavnosti se naplno rozjelo představení Besídka v podání Divadla Sklep.
Vše, co kdy Miroslav Brýdl dělal a dělá, je upřímné – plné nadšení a zapálení pro věc. Hořel a hoří a dokáže zapálit i ostatní. Když ho někdo naštve, hned se to pozná – to padají i „zakázaná“ slova. Na druhou stranu dává prostor vysvětlení a argumentům. I přes to vše, co má za sebou, umí naslouchat. Jak vzácná to vlastnost v dnešní době…
ZDROJ – najdete zde podrobnější zdůvodnění nominaceemeritní starosty Miroslava Brýdla